ABD, F-3 için Japonya’ya F-35’in gizli teknolojilerini açacak

Roketsan-ATMACA-Banner

Amerika Birleşik Devletleri (ABD), Japonya’nın “F-3” adını vermiş olduğu yeni nesil savaş uçağı programı için F-35 Lightning II jetinin bazı gizli teknolojilerini Japonya’ya transfer etmeyi kabul etti.

Military.com’un Japon hükümetine dayandırdığı bilgilere göre ABD, Japonya tarafından Japon Hava Öz Savunma Kuvvetleri (JASDF) envanterinde bulunan F-2 jetlerini değiştirmek üzere başlatılan F-3 yeni nesil savaş uçağı programı için F-35 Lightning II jetinin bazı gizli teknolojilerini Japonya’ya transfer etmeyi kabul etti. Japon hükümet kaynaklarına göre ABD, F-35’in silah sistemleri ve motor sistemlerin de dahil olduğu kritik parçaları kontrol etmek için kullanılan yazılıma ait önemli bilgileri, Japonya’ya transfer etmek için istekli.

STM Banner

Japon tarafının teklifi kabul etmesi durumunda F-35’e ait yazılımlar, ilk olarak Japon Mitsubishi ve ABD’li Lockheed Martin şirketlerinin ortaklığıyla, F-16 Savaşan Şahin üzerinden geliştirilen F-2 adlı uçağa entegre edilecek. Proje, ABD ve Japonya ortaklığı ile devam ettiği taktirde F-3 savaş uçağında, F-35’e ait bileşenler kullanılacak.

Japon Hava Öz Savunma Kuvvetleri (JASDF) envanterinde halihazırda 90 adet F-2 savaş uçağı bulunuyor. 2035 yılından itibaren emekli edilmeleri planlanan F-2 savaş uçaklarının yerlerini alması için ise F-3 projesi hayata geçirilmekte.


Kaynak: SavunmaSanayiST.com

  Sarsılmaz

3 Yorum

  1. Abd’nin bu teklifi gelecekte potansiyel tehdit unsuru hava gücünü kendi kontrolüne sokma çabası gibi gözüküyor. Eğer japonlar bunu kabul etmez ise bilinmelidirki f35 yazılımı sadece abd güdümündedir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu