ABD F-35 için yeni müşteriler arıyor

Roketsan-ATMACA-Banner

Amerika Birleşik Devletleri, Lockheed Martin firmasının ana yükleniciliğini yaptığı F-35 Lightning II savaş uçakları için yeni müşteriler arama başladı. Son dönemde gücünü artırmaya başlayan Rusya’ya karşı Avrupa’da bulunan NATO müttefiki ülkelerin hava kuvvetlerine takviye yapmak isteyen ABD aynı zamanda F-35 uçakları içinde bu yolla müşteri bulmayı hedefliyor.

Reuters’ın yaptığı habere göre ABD Temsilciler Meclisine gönderilen yazılı belgelerde, ABD Savunma Bakanlığı Pentagon, 5 farklı ülkeye F-35 satışının ihtimalini değerlendiriyor. Bu ülkeler ise Yunanistan, Romanya, Polonya, İspanya ve Singapur.

STM Banner

ABD dahil şimdiye kadar 13 farklı ülke için sipariş alan F-35 savaş uçakları gelecekte; İngiltere, Avustralya, İtalya, Türkiye, Kanada, Norveç, Danimarka, Hollanda, İsrail, Japonya, Güney Kore ve Belçika’nın hava kuvvetlerine hizmet verecek. Ana üretici Lockheed Martin firmasına şimdiye kadar taahhüt edilen F-35 sipariş sayısı ise 3000’i aştı.

Editörden: Özellikle Türkiye ile ABD arasında yaşanan F-35 krizinin zirveye ulaştığı şu günlerde yapılan bu açıklama ile ABD’nin net bir şekilde Türkiye’ye mesaj vermeye çalıştığı anlaşılıyor. Türkiye’nin projeden çıkartılması halinde düşmesi beklenen F-35 sipariş sayısının bu yolla karşılanabileceğinin yanı sıra, Türkiye ile sorunlar yaşayan Yunanistan ve Romanya’ya F-35 verilebileceği de vurgulanıyor. Türkiye’nin F-35 alamaması halinde (her ne kadar bizim için zararlı olarak addedilebilecek yazılımlar içerse de) bu seviyede bir ileri teknoloji ürününe hiç sahip olamamamız bir yana, özellikle Yunanistan’ın potansiyel bir F-35 müşterisi konumuna gelmesi Türkiye için yeni bir problem olarak değerlendirilmelidir.


Kaynak: SavunmaSanayiST.com

  Sarsılmaz

Bir Yorum

  1. F35 uçaklarının 9 ülke tarafından Kendi ulkeleri savunması için, üretilmiş olanı başka ülkelere satılması ve abd’li yapımcısı firma ve ortakları haricinde kendi kafasından nasıl satış yapabilir. Şayet ortaklarının olurunu alması gerekmez mi? Bu önemli bir silahı diğer ülkeler in sahip olmasını ben şahsen istemem. Veya bizimde onayimizin olması gerekir. Bir ortak üretim ortağı aynı zamanda ortak savunma birliği uyeleriyiz. Tek taraflı olarak ele alınması şüphe götürür. Güveni zedelediği gibi, ileri zaman kavramını kısaltır. Geleceğimizin güvencesi ve teminatı sekteye uğrar. Bizim Allah’ın inayetiyle Türk İslam gibi ileri bir görüş ve geleceğimizin sağlam Temelleri var. Çok şükür TURK ve ISLAM doğduk. VE yaşayacağız. VE yasatacagiz. Cenaballah yâr ve yardımcımız olsun.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu