ABD Güney Kıbrıs Rum Yönetimi’ne Silah Ambargosunu Kaldırdı

Roketsan-ATMACA-Banner

Amerika Birleşik Devletleri, Güney Kıbrıs Rum Yönetimi (GKRY)’ne yönelik silah ambargosu kaldırma kararı aldı. Konuyla ilgili Türk Dışişleri’nden açıklama geldi.

Dışişleri Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada, “ABD’nin GKRY’ye yönelik silah ambargosunu kaldırma yönündeki 2020 Eylül ayında aldığı kararın kapsamını genişletmesini şiddetle kınıyoruz.

STM Banner

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti (KKTC) makamlarının söz konusu karara ilişkin tepkisini tümüyle destekliyoruz.

Ada’daki iki tarafın eşitliği ilkesiyle çelişen ve Rum tarafını daha uzlaşmaz kılacak bu karar, Kıbrıs meselesinin çözülmesi yönündeki çabaları olumsuz etkileyecek; Ada’da bir silahlanma yarışına yol açacak ve Doğu Akdeniz’de barış ve istikrara zarar verecektir.

ABD’yi bu kararı gözden geçirmeye ve Ada’daki iki tarafa karşı dengeli bir politika izlemeye davet ediyoruz.

ABD dahil uluslararası toplum Kıbrıs Türk halkının 1959-1960 Antlaşmalarıyla da teyit edilen egemen eşitliği ve eşit uluslararası statüsünü tescil etmeli ve buna göre hareket etmelidir.

Her halükarda Türkiye, garantör ülke sıfatıyla, Kıbrıs Türkünün varlığını, güvenliğini ve huzurunu sağlamak amacıyla, tarihi ve hukuki sorumlulukları çerçevesinde, gerekli adımları atmaya devam edecektir.” ifadelerine yer verildi.

ÖNERİLEN İÇERİK: Rusya-Ukrayna Savaşı’nda İran İHA’sı Shahed-136 İzleri


Kaynak: SavunmaSanayiST.com

  Sarsılmaz
Başa dön tuşu