Rusya-Ukrayna Savaşı’nda İran İHA’sı Shahed-136 İzleri

Roketsan-ATMACA-Banner

Rusya ile Ukrayna arasındaki savaş, 7’nci ayında devam ediyor. Savaşta, İran üretimi Shahed-136 Kamikaze İnsansız Hava Aracı (İHA)’nın izlerine yansıdı.

İran ve Rusya Federasyonu makamları, geçtiğimiz haftalarda İran üretimi İHA’ların Rusya’ya sevk edileceğini açıklamıştı. Bu açıklamanın üzerinden çok geçmeden Rusya-Ukrayna Savaşı’nda, İran üretimi İHA’ların izlerine yansıdı.

STM Banner

Ukrayna’nın Harkov şehrinin doğusunda bulunan Kupyansk şehrinde, Rusya tarafından Geran-2 olarak adlandırılan ancak esasında İran tarafından geliştirilen Shahed-136 isimli Kamikaze İHA’nın enkazına rastlandı. Enkaza ait görüntüler, Ukraynalı kullanıcılar tarafından sosyal medyada paylaşıldı. Böylelikle Geran-2 / Shahed-136’nın Rusya-Ukrayna Savaşı’nda kullanıldığı, teyit edilmiş oldu.

Shahed-136 Kamikaze İHA

Shahed-136-2

İran tarafından geliştirilen Shahed-136, kara hedeflerinin imhası amacıyla geliştirilen bir ‘Dolanan Mühimmat’ sistemidir. Fırlatıcı platformdaki bölmede üst üste ve yan yana çok sayıda bulunan Shahed-136, raylar aracılığıyla fırlatılmaktadır.

Shahed-136’ın ilk kullanım alanın, Yemenli Husilerin denetimindeki bölgelerde olduğu üzerinde durulmaktadır.

İlk etapta booster motoru aracılığıyla platformdan fırlatılan Shahed-136, irtifa aldıktan sonra ise kendi motorunu devreye sokmaktadır. Üretici şirket HESA, Shahed-136’nın 2000 kilometre menzile sahip olduğunu açıklamıştır.

ÖNERİLEN İÇERİK: ABD’nin Ukrayna’ya Verdiği HARM’da “1991” Detayı


Kaynak: SavunmaSanayiST.com

  Sarsılmaz
Başa dön tuşu