ABD Hava Kuvvetleri ilk HH-60W helikopterlerini teslim aldı

Roketsan-ATMACA-Banner

ABD Hava Kuvvetleri, geçtiğimiz günlerde ilk iki adet HH-60W tipi CSAR (Muharebe Arama Kurtarma) helikopterini teslim aldı. Bu helikopterler, CSAR (Muharebe Arama Kurtarma) görevlerinde kullanılan HH-60G tipi helikopterlerin yerine geçecek.

ABD Hava Kuvvetleri, Muharebe Arama Kurtarma (CSAR) ve Personel Kurtarma (PR) görevleri için konfigüre edilen ilk iki HH-60W Jolly Green II helikopterini (17-14488 ve 17-14489) teslim aldı.

STM Banner

HH-60G Pave Hawk’tan HH-60W’ye geçiş yapan 41. Kurtarma filosu için üretilen helikopterler, Alaska’da bulunan 88. Test ve Değerlendirme filosundan kaydırıldı. Helikopterler burada aşırı sıcaklıklar, radar, savunma sistemleri, canlı ateş ve havadan yakıt ikmali dahil olmak üzere kapsamlı testlere tabi tutuldu.

Amerikan Hava Kuvvetlerinin başlangıçta 113 helikopter alması bekleniyordu, daha sonra ANF Rescue Helicopter programının bir parçası olarak sayı 108’e düşürüldü.

Yeni helikopterlerin birincil görevi, savaş sırasında sahada bulunan personeli kurtarmak olacak. Helikopterler aynı zamanda sivil arama ve kurtarma, tıbbi tahliye, afet müdahalesi, insani yardım gibi görevlerde de kullanılacak.


Kaynak: SavunmaSanayiST.com

  Sarsılmaz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu