ABD Hava Kuvvetleri’nin KC-46 talihsizlikleri devam ediyor

Roketsan-ATMACA-Banner

Havacılık devi Boeing tarafından ABD Hava Kuvvetleri için geliştirilen KC-46A Pegasus Yakıt İkmal Uçağı, yaşadığı sorunlar ile gündemde kalmaya devam ediyor.

ABD Savunma Bakanlığı Pentagon, 24 Şubat 2011 tarihinde Boeing’i ABD Hava Kuvvetleri (USAF) envanterinde bulunan KC-135 Yakıt İkmal Uçakları’nın değiştirilmesi için açılan KC-X ihalesinin kazananı seçmiş ve yaklaşık 35 milyar dolarlık sözleşme ile 179 adet KC-46A Pegasus Yakıt İkmal Uçağı üretilmesi kararlaştırılmıştı.

STM Banner

Bu kapsamda Boeing, USAF’e ilk dört adetlik KC-46 teslimatını 2019 yılında geçekleştirildi.

Ancak KC-46 Pegasus Yakıt İkmal Uçağı, irili ufaklı birçok sorunu yüzünden halen tam operasyonel değil. KC-46 uçağında en son tespit edilen büyük çaplı sorun, yakıt ikmali yapılacak uçaklara boom yönlendirilmesi için kullanılan Uzak Görüş Sistemi (RVS)’nde çıkmıştı. RVS sistemindeki kalibrasyon sıkıntılarının, yakıt ikmali yapılacak uçakların gövde kaplamalarına hasar verebileceği belirtilmişti.

KC-46, KC-46 Problem, KC-46A Pegasus, KC-46 Yakıt İkmal Uçağı, KC-46 Pegasus

ABD Hava Kuvvetleri tarafından geçtiğimiz gün yapılan açıklama, KC-46A’nın yeni bir büyük çaplı soruna daha ev sahipliği yaptığını belirtti. USAF’a göre KC-46 Pegasus Yakıt İkmal Uçağı’nın yakıt ikmal sisteminde, Temmuz 2019’da aşırı düzeyde yakıt sızıntıları tespit edildi. Buna müteakiben söz konusu sızıntı, USAF tarafından Kategori 1 sınıfı eksiklik olarak nitelendirildi. USAF ve Boeing, söz konusu sorunlara birlikle çözüm bulmaya çalışıyor.

KC-46’nın eksikliklerinin giderilmesinin 2023’e kadar sürebileceği belirtiliyor.


Kaynak: SavunmaSanayiST.com

  Sarsılmaz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu