ABD Heyetinden F-35 Gündemiyle Sürpriz Ankara Ziyareti

Roketsan-ATMACA-Banner

Amerikalı savunma heyetinden Ankara’ya sürpriz bir ziyaret gerçekleştirildi. Ziyaretin ana gündem maddesi Türkiye’nin F-35 programdaki rolü üzerineydi.

ABD Savunma Bakanlığı (Pentagon) tarafından yapılan açıklamaya göre ABD’nin Avrupa ve NATO Politikası Baş Direktörü Andrew L. Winternitz ve Savunma Tedarik ve İdameden Sorumlu Müsteşarlığın Planlama, Programlar ve Analiz Direktörü Melissa Benkert 27 Ekim Çarşamba günü Ankara’ya bir ziyaret gerçekleştirdi.

STM Banner

Ankara’da gerçekleştirilen görüşmenin ana gündem maddesi ise Türkiye’nin “23 Eylül’de sona eren F-35 programından çıkarılmasından kaynaklanan kalan sorunları ele almak için anlaşmazlık çözümü” idi.

Pentagon açıklamasında Türk heyetinin Milli Savunma Bakanlığı temsilcilerinden oluştuğu kaydedildi. Toplantının “Amerika Birleşik Devletleri Hükümetinin, Türkiye’nin F-35 programına önceden katılımını saygıyla sonuçlandırma taahhüdünü göstermekte” olduğu vurgulandı.

F-35/Türkiye
F-35/Türkiye

Görüşmelerin verimli geçtiği ve delegasyonların önümüzdeki aylarda Washington, D.C’de tekrar bir araya gelmeyi planladığı not edildi.

Milli Savunma Bakanlığı tarafından yapılan açıklamada ise şu ifadelere yer verildi: “Türkiye ve ABD Savunma Bakanlıkları arasında, F-35 konusundaki ihtilafın giderilmesi ve mali hususların görüşülmesi maksadıyla Ankara’da bir toplantı icra edilmiş ve müzakerelere devam edilmesi konusunda mutabık kalınmıştır.”

Akar-Austin Görüşmesi

Millî Savunma Bakanı Hulusi Akar ise ABD Savunma Bakanı Lloyd James Austin ile akşam saatlerinde bir telefon görüşmesi gerçekleştirdi.

Görüşmede ikili ve bölgesel savunma ile güvenlik konuları ele alındı. Görüşmede ayrıca, Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan ve ABD Başkanı Joe Biden’ın planlanan görüşmesi öncesinde olumlu gündem oluşturulmasına yönelik adımlar üzerinde durulduğu kaydedildi.

ÖNERİLEN İÇERİK: Milli Savunma Bakanı Akar: F-16V Konusunda Teknik Çalışmalar Başladı


KAYNAK:SavunmaSanayiST.com, Pentagon

  Sarsılmaz
Başa dön tuşu