Milli Savunma Bakanı Akar: F-16V Konusunda Teknik Çalışmalar Başladı

Roketsan-ATMACA-Banner

Millî Savunma Bakanı Hulusi Akar, NATO Savunma Bakanları Toplantısı sonrasında gazetecilerle bir araya geldi. Akar, Türkiye’nin ek F-16 alımı için ABD ile teknik çalışmaların başladığını aktardı.

Türkiye’nin ABD’ye ilettiği 40 adetlik F-16 Blok 70 tedariki ve 80 adet F-16 modernizasyon kitini içeren alım paketi hakkında gazetecilerin yönelttiği sorulara yanıt veren Akar, 84 milyonluk Türkiye nüfusunun ve 780 bin kilometrekarelik topraklarımızın ve bu çerçevedeki hak ve hukukumuzun korunmasının kendilerinin vazifesi olduğunu kaydetti.

STM Banner

Akar: “Bunu nasıl yapacağız? Ordumuzla yapacağız. Ordu ne demek? Personel ve donanım demek. Bunu yerine getirmeye çalışıyoruz. Yani ordumuzu en iyi şekilde teçhiz etmeye çalışıyoruz.”

“Karşılamamız Gereken İhtiyaçlar Var”

Türkiye’nin savunma sanayiinde yüzde 80’ler oranında yerlilik düzeyine ulaştığını vurgulayan Bakan Akar, Türkiye’nin pek çok ihtiyacını yerli olarak karşılayabilecek durumda olduğunu not etti. Akar, bu oranlara rağmen Türkiye’nin dışarıdan karşılaması gereken ihtiyaçları olduğunun da altını çizdi.

Bunun dışında karşılamamız gereken ihtiyaçlarımız da var. Bu manada elimizdeki F-16’ların yenilenmesi lazım. Stratejik müttefikimiz, dostumuz ABD’den hem Blok 70 (Viper) F-16 tedariki hem de elimizdeki bazı uçakların modernize edilmesi için teknik çalışma başlatıldı. Süreci takip ediyoruz. Türkiye’nin, TSK’nın güçlenmesi aynı zamanda NATO savunmasının güçlenmesi anlamına geliyor.

Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar/F-16 Blok 70 (Viper)
Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar/F-16 Blok 70 (Viper)

ABD Savunma Bakanı Lloyd Austin ile NATO Savunma Bakanları Toplantısı sırasında gerçekleştirdiği görüşmeye de değinen Akar, Cumhurbaşkanı Erdoğan ve ABD Başkanı Joe Biden’ın 30 Ekim’de Roma’da düzenlenecek olan G20 Liderler Zirvesi’nde bir araya geleceğini hatırlattı.

“Sayın Cumhurbaşkanımız ile Sayın Biden görüşecek. Buradaki temaslarla o zirvenin olumlu, yapıcı, rahat, sorunları çözücü şekilde gerçekleşmesine yönelik elimizden gelen katkıyı sağlamaya çalışıyoruz.”

Türkiye’den ABD’ye F-16V Talebi

Türk Hava Kuvvetleri Komutanlığı envanterinde, halihazırda Blok 30, Blok 40, Blok 50 ve Blok 50+ konfigürasyonlarında 230 adetten fazla F-16 savaş uçağı bulunuyor. Blok 30 savaş uçakları, halihazırda TUSAŞ tarafından yapısal modernizasyonundan geçiriliyor.

Türkiye’nin talep ettiği 40 adet F-16’nın, Blok 70 konfigürasyonunda olacağı biliniyor. 80 adet modernizasyon kiti tedarikinin ise Blok 40 konfigürasyonlu F-16’ları kapsadığı tahmin ediliyor.

Üst düzey Türk diplomatik kaynaklara göre ise Türkiye’nin ABD’den talep ettiği 40 adet F-16 Blok 70 savaş uçağı ve 80 adet F-16 modernizasyon kitinin toplam maliyeti yaklaşık olarak 6 milyar dolar civarında.

Türk kaynaklara göre Biden yönetimi Türkiye’ye yönelik F-16 satışını destekliyor ancak Kongre’nin onayı konusunda sıkıntılar yaşanacağı da düşünülüyor. Türk yetkililer, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın bu ay sonunda Roma’da düzenlenecek olan G20 Zirvesi kapsamında ABD Başkanı Joe Biden ile bir araya gelerek konuyu tartışmasını bekliyor.

Bir başka Türk yetkiliye göre ise süreç oldukça hızlı ilerliyor ve Biden yönetimi Türkiye’nin F-16 talebine karşı değil.

“Fakat Kongre ayrı bir mesele.”

Türkiye, bugüne kadar F-35 projesi için yaklaşık 1.4 milyar dolarlık bir ödeme gerçekleştirmişti. Cumhurbaşkanı Erdoğan ise geçtiğimiz günlerde yaptığı bir açıklamada Türkiye’nin ABD’ye ilettiği F-16 teklifinin aslında bizzat ABD tarafından yapıldığını belirtmiş ve F-35 programına ödenen paranın bir kısmının bu alımla tazmin edilebileceğini işaret etmişti. ABD ise Erdoğan’ın demeçlerini kısmen de olsa yalanlamıştı.

ÖNERİLEN İÇERİK: ABD Dışişlerinden F-35 ve F-16 Blok 70 Açıklamaları


KAYNAK: SavunmaSanayiST.com, MSB

  Sarsılmaz
Başa dön tuşu