ABD, İsrail’e F-22 Raptor satışını onayladı iddiası

Roketsan-ATMACA-Banner

Londra merkezli Asharq Al-Awsat Gazetesi’ne göre Amerika Birleşik Devletleri, İsrail’e F-22 Raptor savaş uçağı satışını onayladı.

Amerika Birleşik Devletleri (ABD) Savunma Bakanı Mark Esper, geçtiğimiz günlerde İsrail’e bir ziyaret gerçekleştirdi. Londra merkezli Asharq Al-Awsat Gazetesi’nin Tel Aviv’deki üst düzey yetkililere dayandırdığı haberine göre; ABD, İsrail’e F-22 Raptor tipi savaş uçakları ile ilgili mühimmatların satışını onayladı.

STM Banner

Edinilen bilgiye göre; İsrail, ABD’nin Birleşik Arap Emirlikleri’ne F-35 Lightning II satışına onay vermesinin ardından F-22 Raptor talep etti. İsrail’in uzun yıllardır talep etmesine rağmen F-22 satışına yeşil ışık yakmayan ABD, iddiaya göre ‘İsrail’in niteliksel üstünlüğünü koruma’ ilkesi kapsamında bu talebi kabul etti. Konuyla ilgili olarak henüz bir resmi açıklama yapılmadı.

Halihazırda tek kullanıcısı ABD Hava Kuvvetleri (USAF) olan F-22 Raptor, çift motorlu bir beşinci nesil savaş uçağıdır. ABD’nin başka ülkelerine yönelik satışına sıcak bakmadığı F-22, özellikle hava-hava angajmanındaki potansiyeli ile öne çıkmaktadır.

Söz konusu iddialar doğru ise İsrail; F-35, F-22, F-15 ve F-16 tipi savaş uçaklarını aynı anda envanterinde bulunduran ABD’den sonraki ikinci ülke olacak.


Kaynak: SavunmaSanayiST.com

  Sarsılmaz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu