ABD Ordusu’ndan 70 km menzilli obüs sistemi

Roketsan-ATMACA-Banner

ABD Ordusu, Çin ve Rusya’nın son dönemlerde öne geçtiği topçu sistemleri konusunda eksikliğini kapatmak için 70 km menzilli sistemleri teslim almaya hazırlanıyor.

ABD Ordusu, ilk ERCA Uzun Menzilli Topçu Sistemi’ni teslim alacak bir topçu taburu hazırlıyor. Arizona’daki bir test alanında yapılan testlerde top, Excalibur uzun menzilli güdümlü mühimmat kullanarak 70 km mesafeden bir hedefe yüksek doğrulukla isabet etti.

STM Banner

Defense News internet sitesinde yer alan bir habere göre; ABD Ordusu, Çinlileri ve Rusları şu anda sahada sahip oldukları avantajlardan mahrum bırakmak için topçu sistemlerinin menzillerini arttırmaya çalışıyor. ERCA, düşman atış menzili dışındayken hedefleri yok etmeyi amaçlamaktadır.

ERCA sistemi, yeni Raytheon yapımı mühimmatlar ve yeni XM-1113 itici ile birlikte 39 kalibrelik bir top yerine 58 kalibrelik bir top ile bir M109A7 Paladin obüs şasisinden oluşur ve şu anda konuşlandırılmış topçu sistemlerinden daha yüksek bir atış menzili sağlar.

M109

ABD Ordusu için uzun menzilli topçuların geliştirilmesinden sorumlu General John Rafferty, top sistemlerinin geliştirilmesiyle aynı zamanda mühimmat için yeni bir itici gücün yanı sıra gelişmiş rota düzeltici sistemlerin üretildiğini söyledi.

Bu arada ERCA sistemi, otomatik yükleme sisteminin geliştirildiği ABD Ordusu’nun silahlanma merkezinde bir dizi testlerden geçiyor. Yeni topların ilk canlı atış testinin Mart ayı sonunda yapılması bekleniyor.

ÖNERİLEN İÇERİK: MKEK’ten Hibrit FIRTINA Obüsü hamlesi


Kaynak: SavunmaSanayiST.com

  Sarsılmaz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu