ABD Ordusu Iron Dome Sistemi Almaktan Vazgeçti

Roketsan-ATMACA-Banner

ABD ordusu, İsrail üretimi Iron Dome (Demir Kubbe) sistemini kullanmaktan vazgeçti. Iron Dome’un yerine Dynetics üretimi Çok İşlevli Lançer Sistemi (Enduring Shield) tercih edildi.

Daha pahalı fiyatı ve daha önce sahada gerçek savaş ortamında hiç test edilmemesine rağmen Dynetics tarafından geliştirilen ve Raytheon tarafından üretilen AIM-9X Sidewinder füzesinin karadan atılan versiyonuyla donatılan Çok İşlevli Lançer (MML) Sistemi, Iron Dome sistemi ile girdiği yarıştan galip çıktı.

STM Banner

Defense News’e konuşan ABD ordusu kaynakları, Dynetics tarafından üretilen sistemin hem İHA hem de seyir füzesi tehditlerine karşı kullanılacağını belirtti. Sistem, Dolaylı Atıştan Korunma Kabiliyeti Artışı 2 Programı (IFPC Inc 2) kapsamında hizmete alınacak.

Hem Dynetics hem de Rafael firmaları kendi sistemlerini geçtiğimiz günlerde New Mexico eyaletinde yer alan White Sands Füze Atış Sahasında ürünlerini test etmişti. Testlerin ardından şirketlere yapılan geri bildirimde Rafael’in Iron Dome çözümü yerine Dynetics’in MML Sistemi’nin tercih edildiği belirtildi.

ABD, İsrail'den satın aldığı Iron Dome'u ilk kez test etti
ABD, İsrail’den satın aldığı Iron Dome’u ilk kez test etti

Rafael ve Raytheon yarışa Iron Dome sistemi ve Tamir füzeleriyle (ABD’deki adıyla SkyHunter) katılmıştı. Dynetics firması ise ABD ordusunun kendi imkanlarıyla daha önce geliştirdiği fakat daha sonra vazgeçilen MML Sistemi ile katılmıştı. MML Sistemi, yine Raytheon tarafından üretilen AIM-9X Sidewinder füzesini kullanıyor.

Iron Dome sistemi bu ay ilk kez ABD topraklarında test edilmişti. ABD ordusu ve İsrail Savunma Bakanlığı testlerin başarıyla sonuçlandığını açıklamıştı.

Iron Dome Neden Tercih Edilmedi?

2019 yılında ABD ve İsrail arasında imzalanan anlaşmaya göre İsrail, Washington’a iki batarya Iron Dome sistemi satışı gerçekleştirdi. İki bataryanın teslimatı ise Ocak 2021’de tamamlandı. Her bir bataryada toplamda 6 adet lançer, bir adet radar ünitesi, bir adet muharebe kontrol merkezi ve 120 adet füze bulunuyor.

ABD ordusu tarafından Mart 2020’de yapılan bir açıklamada sistemin kaynak koduna erişimin olmadığı ve bu yüzden de ek Iron Dome sistemi alımlarının pek olası olmadığı rapor edilmişti. Nitekim öyle de oldu.

ABD ordusu tarafından savunma endüstrisine geçilen taleplerde, IFPC programının Sentinel radarının mevcut ve gelecekteki sürümlerine bağlanabilecek ve Entegre Savaş Komuta Sistemi (IBCS) ile entegre edilebilecek çözümler istediği not edilmişti.

İsrail üretimi Demir Kubbe (Iron Dome) sistemi Hamas roketlerine karşılık verirken
İsrail üretimi Demir Kubbe (Iron Dome) sistemi Hamas roketlerine karşılık verirken

ABD ordusu, çıktığı ihalede seçtiği ürünü 2023 mali yılına kadar test etmeyi ve muharebe kabiliyetini desteklemek için “sahaya uygun prototipler” geliştirmeyi, nitelendirmeyi ve teslim etmeyi planladığını kaydetmişti.

Bu kapsamda seçilecek olan firma, Ağustos 2021’de başlayıp Mart 2024’te sona erecek bir performans dönemi ile prototipler oluşturacaktı. Bu kapsamda seçilen Dynetics firması, test için prototiplerini 2022 mali yılının dördüncü çeyreğine kadar teslim etmek zorunda. Sistemin nihai halini alıp IBCS ile entegre edilmesi için son tarih 2023 mali yılının üçüncü çeyreği.

ABD, prototip aşamasının sona ermesinin ardından üretim safhası için 400 adet lançer ve AIM-9X Sidewinder füzesi için Dynetics ile masaya oturmayı planlıyor.

Dynetics Enduring Shield Sistemi

Iron Dome sisteminin yerine seçilen Dynetics ürünün adı ise Enduring Shield olarak belirlendi. Enduring Shield sistemi; İHA, seyir füzesi, roket, topçu atışları ve havanların konumunu saptamak, takip etmek, angaje olmak ve imha etmek için tasarlanmış mobil bir kara konuşlu silah sistemi.

Dynetics, ürünün geliştirilmesi kapsamında lançer tasarımında bazı değişikliklere gitti. Fiyatta iyileştirmeler yapıldı, sistemin karmaşık yapısında basitleştirilmelere gidildi ve kabiliyetleri iyileştirildi.

Dynetics Enduring Shield Sistemi
Dynetics Enduring Shield Sistemi

Sistem, aynı anda birden fazla hedefe nişan alma özelliğine sahip 360 derecelik bir koruma sunuyor. ABD ordusunun Entegre Hava ve Füze Savunma Muharebe Komuta Sistemi ile tamamen entegre edilebilecek kapasitede.

ÖNERİLEN İÇERİK: ABD Ordusu, İsrail’den Aldığı Iron Dome Sistemini İlk Kez Test Etti


KAYNAK: SavunmaSanayiST.com, Defense News, Janes

  Sarsılmaz
Başa dön tuşu