ABD Ordusu, İsrail’den Aldığı Iron Dome Sistemini İlk Kez Test Etti

Roketsan-ATMACA-Banner

ABD ordusu, İsrail’den satın aldığı Iron Dome (Demir Kubbe) Hava Savunma Sistemini ilk kez ABD topraklarında test etti.

İsrail Savunma Bakanlığı ve ABD ordusu tarafından yapılan açıklamalara göre ABD ordusunun yakın zamanda İsrail’den satın aldığı Iron Dome (IDDS-A) bataryalarıyla bir dizi test atışı icra edildi.

STM Banner

Test atışları sırasında pek çok hedef başarıyla imha edildi. Bu hedefler arasında İHA’lar da yer alıyor. Bu test atışlarıyla beraber ABD ordusu askerleri tarafından ABD topraklarında yönetilen ilk Demir Kubbe bataryasıyla ilk ateşleme icra edilmiş oldu.

ABD’nin New Mexico eyaletinde yer alan White Sands Füze Atış Alanı’nında gerçekleşen testlere İsrail Füze Savunma Örgütü (IMDO) ve sistemin üreticisi ve geliştiricisi olan RAFAEL, IAI Elta ve mPrest firmalarından yetkililer de katıldı.

ABD’nin Iron Dome Tedariki

2019 yılında ABD ve İsrail arasında imzalanan anlaşmaya göre İsrail, Washington’a iki batarya Iron Dome sistemi satışı gerçekleştirdi. İki bataryanın teslimatı ise Ocak 2021’de tamamlandı. Her bir bataryada toplamda 6 adet lançer, bir adet radar ünitesi, bir adet muharebe kontrol merkezi ve 120 adet füze bulunuyor.

ABD, ikinci bataryanın teslim edilmesinin hemen ardından sistemi Basra Körfezi’nde bulunan askeri üslerine konuşlandırmak istediğini belirtti. İsrail ise ABD’nin bu isteğine onay verdi.

ABD, İsrail'den satın aldığı Iron Dome'u ilk kez test etti
ABD, İsrail’den satın aldığı Iron Dome’u ilk kez test etti

Mart ayında çıkan haberlere göre ise ABD, İsrail’den ek Iron Dome sistemleri alma planlarını tekrar düşünmeye karar verdi zira sistem, Amerikan üretimi hava savunma şemsiyesine entegre edilemiyor.

ABD ordusu tarafından Mart 2020’de yapılan bir açıklamada sistemin kaynak koduna erişimin olmadığı ve bu yüzden de ek Iron Dome sistemi alımlarının pek olası olmadığı rapor edildi.

İsrail, Iron Dome sistemini yurt dışına satmak istiyor ancak sistemde bulunan kritik teknolojileri açığa vurmak istemiyor zira bu bilgiler sayesinde sistemin zafiyetleri keşfedilebilir ve düşman ülkeler sistemi alt etmek için bu bilgileri kullanabilir.

Iron Dome projesi her ne kadar ilk başta İsrail’in öz kaynaklarıyla geliştirilmeye başlansa da ABD daha sonra projeye ciddi ölçüde finansman sağladı. Sistem, bugüne kadar binlerce saldırıyı önlemede başarılı oldu. Iron Dome, İsrail’in çok katmanlı hava savunmasında en alttaki katman olarak görev icra ediyor. Orta katmanda David’s Sling Hava Savunma Sistemi ve uzun menzilli katmanda ise Arrow-2 ile Arrow-3 Hava Savunma Sistemleri yer alıyor.

IAI Elta ELM-2084 MMR Radarı

Testler esnasında Iron Dome’un radarı olarak kullanılan ve IAI Elta tarafından geliştirilen ELM-2084 Çok Misyonlu Radar’ın (MMR) performansı da beğeni topladı.

ELM-2084 MMR radarı; hava ve balistik tehditleri fark ediyor, sınıflandırıyor ve hesaplıyor. Radar, aynı anda birden fazla tehdidi durdurmaya yardımcı olmak için gerekli verileri de hesaplıyor.

ELTA’nın ELM-2084 radarı, Hava Savunma (AD) ve Topçu Silah Konumu (WLR) görevleri için gelişmiş bir 3D Aktif Dizin Taramalı Radar (AESA) içeren mobil bir S-Band Çok Görevli Radar (MMR) ailesidir.

IAI Elta ELM-2084 MMR Radarı
IAI Elta ELM-2084 MMR Radarı

Sistem, hava gözetleme amaçları için 256 NM’ye (475 km) kadar veya silah konumu bulma amaçları için 100 km’ye kadar algılama menziline sahiptir. Hava Gözetleme amaçları için 1.100 hedefe kadar veya silah konumu bulma amaçları için 200 hedef/dk’ya kadar hedef kapasitesiyle alanında öncü sistemlerden biridir.

Demir Kubbe (Iron Dome) Nedir?

Iron Dome sistemi, ABD desteğiyle İsrailli Rafael firması tarafından geliştirilen ve 2010 yılında hizmete alınan bir C-RAM (anti-roket, top ve füze) sistemi. İsrail’in kendi ihtiyaçları doğrultusunda geliştirildiği için de türünün öncüsü ve tek örneği.

Sistem, tamamen İsrail ile mücadele eden örgütlerin ellerinde bulunan roketleri önlemeye yönelik olarak geliştirildi. Şimdiye kadar aktif çatışma ortamında en çok kullanılan silah sistemlerinden birisi olma konuma geldiğini söylemek mümkün.

ÖNERİLEN İÇERİK: Demir Kubbe (Iron Dome) Nedir? Ne derece etkili?


KAYNAK: SavunmaSanayiST.com, ABD Ordusu

  Sarsılmaz
Başa dön tuşu