ABD Ordusu Libya’daki Rus uçaklarının fotoğraflarını paylaştı

Roketsan-ATMACA-Banner

ABD Afrika Komutanlığı (AFRICOM), Rusya Federasyonu tarafından kısa süre önce Libya’daki Hafter güçlerinde gönderilen savaş uçaklarının fotoğraflarını yayınladı.

Libya’nın hükümeti olan Ulusal Mutabakat Hükümeti (GNA) güçleri, Hafter kontrolündeki Libya Ulusal Ordusu’na yönelik operasyonlarını başarıyla sürdürüyor. Son bir hafta içerisinde, Türk üretimi silahlı insansız hava araçlarının (SİHA) ve elektronik harp sistemlerinin desteği ile Birleşik Arap Emirlikleri tarafından Hafter’e gönderilen birçok Pantsir hava savunma sistemini imha eden Ulusal Mutabakat Hükümeti güçleri, Vatiyye Hava Üssü’nde de kontrolü sağlamıştı.

STM Banner

Bu gelişmelere müteakiben Rusya Federasyonu, Suriye’deki Hmeymim Hava Üssü’nde bulunan altı adet MiG-29 ve iki adet Su-24 uçağını, Hafter güçlerinin kullanımı için Rus Hava Kuvvetleri’ne ait Su-35 uçaklarının eskortluğu ile Libya’daki El Cufra Hava Üssü’ne sevk etmişti. ABD Afrika Komutanlığı (AFRICOM) ise söz konusu uçaklara ilişkin görüntüleri paylaştı.

AFRICOM’dan yapılan açıklamada, “ABD Afrika Komutanlığı, Moskova’nın yakın zamanda Libya’ya savaş uçağı konuşlandırdığını ve orada Rus devleti destekli özel askeri yüklenicilere (PMCs) destek verdiğini değerlendiriyor.

Rus askeri uçakları; Libya Ulusal Ordusu’nun (LNA), uluslararası kabul görmüş Ulusal Mutabakat Hükümeti ile mücadelesini destekleyen Wagner Grubu için yakın hava desteği sunacak gibi görünüyor. Rus savaş uçakları, Suriye’de milliyet işaretleri silindikten sonra Libya’ya getirildi.” ifadelerine yer verildi.

Türk mevzilerine yönelik olası saldırıda ne olur?

Hafter’in Hava Kuvvetleri Komutanı Saqr Al-Jaroushi, Rusya tarafından sağlanan savaş uçakları ile Türk mevzilerine yönelik saldırı niyetini açıkça belirtti. Buna müteakiben, Türk mevzilerine yönelik olası bir saldırı durumunda neler olacağı ise merak edilen konular arasında bulunuyor.

Libya’da belli başlı hava savunma sistemleri olsa da bunların, olası çoklu saldırı esnasında ne kadar koruma sağlayacağı tartışma konusu. Öte yandan Türk Hava Kuvvetleri, geçtiğimiz haftalarda Trablus’a yaklaşık 250 kilometre uzaklıkta; F-16 Fighting Falcon, KC-135 Stratotanker, C-130 Hercules ve E-7T HİK uçaklarıyla yaptığı tatbikatta, olası bir durumda müdahale etme kapasitesinin bulunduğunu kanıtlamıştı.

Hafter güçleri tarafından yapılacak bu yönde bir saldırı, Türk Hava Kuvvetleri’ni de Libya’daki olaylara dahil edebilir.


Kaynak: SavunmaSanayiST.com

  Sarsılmaz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu