ABD Ordusu’na ait iki adet HH60 helikopteri düştü

Roketsan-ATMACA-Banner

ABD basınında yer alan haberlere göre, Çarşamba gecesi Kentucky eyaletinde ABD Ordusuna ait iki helikopterin düşmesi sonucu dokuz asker hayatını kaybetti.

Geçtiğimiz saatlerde yaşanan olayda, ABD Ordusu’nın 101. Hava İndirme Tümeni’ne ait helikopter, bir eğitim görevi sırasında düştü. Yerel haberlerde olayın yerel saatle 21:35 (TSİ 04:35) civarında meydana geldiği belirtildi. Kentucky Valisi Andy Beshear, kazanın “kötü bir haber” olduğunu söyledi ve can kayıpları konusunda uyarıda bulundu.

STM Banner

The Washington Post, ABC News ve Reuters’a göre yetkililer dokuz kişinin öldüğünü doğruladı. Yetkililerin daha sonra bir güncelleme yapması bekleniyor. Kaza, Fort Campbell askeri üssüne yakın Trigg County bölgesinde meydana geldi.

ABD Ordusu sözcüsü, iki HH60 Black Hawk helikopterinin “rutin bir eğitim görevi” sırasında düştüğünü söyledi. BBC’nin iki helikopterin birbirine çarpıp çarpmadığını sorduğu sözcü, “şu anda ayrıntıları teyit edemediklerini” söyledi. Sözcü, olayın soruşturma altında olduğunu ve daha fazla bilgi elde edildikçe açıklanacağını da sözlerine ekledi.

ABD Ordusu’nun internet sitesine göre 101. Hava İndirme Tümeni, ordunun tek hava saldırı tümeni ve uluslararası çatışma bölgelerinde görev alıyor.


Kaynak: BBC

  Sarsılmaz
Başa dön tuşu