ABD Bahreyn’in ikinci el AH-1W SuperCobra talebini onayladı

Roketsan-ATMACA-Banner

ABD, Bahreyn’in ikinci el AH-1W SuperCobra Taarruz Helikopteri talebini yaklaşık 5 yılın ardından onayladı. Satışın toplam bedeli ise oldukça cüzi.

ABD Dışişleri Bakanlığı, Bahreyn’e; 24 adet AH-1W SuperCobra Taarruz Helikopteri, M272A1 Füze Lançerleri, T-700-GE-401 Turboşaft Motorları, eğitim ve teknik destek hizmetleriyle ilgili olarak yaklaşık 350 milyon dolar değerindeki bir satışı onaylama kararı aldı.

STM Banner

Söz konusu satış kapsamında 24 adet AH-1W SuperCobra helikopteri, ABD Ordusu’nun ihtiyaç fazlası savunma malzemesi (EDA) deposundan tedarik edilecek. EDA deposundan tedarik edilecek AH-1W’ların eski kullanıcısı ise tıpkı halihazırda Türkiye’nin kullandığı AH-1W’larda olduğu gibi ABD Deniz Piyadeleri.

Bahreyn’in yaklaşık 5 yıldır beklediği satış, ABD Kongresi’nin de onayının ardından hayata geçecek. Satışla ilgili olarak Bahreyn tarafından yapılan açıklamada, “Önerilen bu satış, Orta Doğu’da siyasi istikrar ve ekonomik ilerleme için önemli bir güç olan ve NATO üyesi olmayan önemli bir müttefikin güvenliğini artırmaya yardımcı olarak ABD’nin dış politika ve ulusal güvenlik hedeflerini destekleyecektir.” ifadelerine yer verildi.

Helikopterleri TUSAŞ mı modernize edecek?

AH-1

Bahreyn Ordusu’nun envanterinde, halihazırda 10 adet AH-1E ve 12 adet AH-1F Cobra ile 6 adet AH-1Z taarruz helikopteri bulunuyor. Bahreyn’in envanterindeki AH-1E/F Cobra helikopterleri, geçtiğimiz yıllarda TUSAŞ tarafından modernize edilmişti.

CİRİT Lazer Güdümlü Füze entegrasyonu da gerçekleştirilen Bahreyn’in Cobra helikopterlerinin muharebe kabiliyetleri, ciddi miktarda arttırılmıştı. Bahreyn’in yeni tedarik edeceği AH-1W SuperCobra’ların TUSAŞ veyahut başka bir şirket tarafından modernize edilip edilmeyeceği ise henüz bilinmiyor.


Kaynak: SavunmaSanayiST.com

  Sarsılmaz
Başa dön tuşu