ABD Ordusu’nun motorları Türk savunma sanayiine emanet

Roketsan-ATMACA-Banner

Amerikan Silahlı Kuvvetleri’nin en büyük gücü olan ABD Donanması’nın motorlarının bakımını, Eskişehir merkezli TUSAŞ Motor Sanayii (TEI) yapacak.

Türkiye’nin önde gelen motor şirketi TUSAŞ Motor Sanayii — TEI, Amerikan Donanması’nın LM2500 Gaz Türbinlerinin depo seviyesi bakım ve revizyonlarını gerçekleştirecek. Motor üreticisi GE Marine ile 2023 yılında imzaladığı anlaşma ile TEI, LM2500 motorları için küresel bir bakım, onarım, revizyon merkezi olmak için ilk adımı atmıştı.

STM Banner

ABD Savunma Bakanlığı tarafından yapılan açıklamada, Ekim 2026’ya kadar süreceği belirtilen anlaşma uyarınca TEI, 14 aylık bu dönemde Amerikan Donanması’nın kullanıcısı olduğu LM2500 motorlarının depo seviyesi bakım ve revizyon hizmetlerini TEI tesislerinde gerçekleştirecek.

TF39 ve CF6-6 havacılık motorları türevi LM2500, çok sayıda küresel kullanıcısı ile dünyanın en çok tercih edilen denizcilik gaz türbinlerinden biri konumunda bulunuyor. Tavan değeri 45.6 milyon Amerikan doları olan bu sözleşme ile TEI, yalnızca havacılık motorlarında değil, aynı zamanda havacılık motorları türevi gaz türbinleri bakım faaliyetleri için de küresel iddiasını bir kez daha ispatlamış oldu.

Faaliyetlerini Eskişehir’de sürdüren TEI’nin hisselerinin %50.5’lik kısmı TUSAŞ’a, %3.3’lük kısmı TSKGV ile THK’ya ve %46.2’lik kısmı ise ABD’li General Electric şirketine ait.


Kaynak: SavunmaSanayiST.com

  Sarsılmaz
Başa dön tuşu