ABD Savunma Bakanı’ndan dikkat çeken açıklamalar

Roketsan-ATMACA-Banner

Amerika Birleşik Devletleri’nin yeni Savunma Bakanı Lloyd Austin, Hawaii’deki ABD Pasifik Komutanlığı’na yaptığı ziyaret esnasında yeni tehditlere dikkat çekti.

ABD Savunma Bakanı Lloyd Austin Cuma günü yaptığı ilk önemli politika konuşmasında, ABD’nin, Pentagon’un enerjisini boş yere tüketen “eski savaşlara” benzemeyen gelecekte yaşanması muhtemel çatışmalara hazırlanması gerektiğini söyledi.

STM Banner

Savunma Bakanı Austin, “Daha hızlı anlamak, daha hızlı karar vermek ve daha hızlı hareket etmek” için teknolojik gelişmelerden yararlanma ve askeri operasyonları küresel bağa daha iyi entegre etme çağrısında bulundu.

Hawaii’deki ABD Pasifik Komutanlığı’na yaptığı bir gezi sırasında açıklamada bulunan Austin, “Bir sonraki büyük savaşta savaşma şeklimiz, son savaşlarımızdan çok farklı olacak.” ifadesini kullandı.

Açıklamada Çin veya Rusya gibi rakiplerden açıkça bahsedilmedi. Ancak bu açıklama, Amerika’nın en uzun savaşı olan Afganistan savaşını sona erdirmeyi amaçlayan ABD Başkanı Joe Biden’ın emriyle Afganistan’dan ABD askerlerinin çekildiği bir dönemde geldi.

ABD Afganistan

ABD’li uzmanlar, çekilmenin Afganistan iç savaşını sona erdirmeyeceğini ve terör tehdidinin ortadan kalkmayacağını belirtiyor.

Ayrıca Austin: “Geleceği tahmin edemeyiz. Bu yüzden ihtiyacımız olan şey, teknolojinin, operasyonel kavramların ve yeteneklerin doğru karışımıdır, hepsi de o kadar güvenilir, o kadar esnek ve o kadar zorlu bir şekilde birbirine bağlanmıştır ki, herhangi bir düşmana duraksama sağlayabilecektir.” ifadelerini kullandı.

ABD Savunma Bakanı Lloyd Austin’in yapmış olduğu bu açıklamaları son dönemlerde Çin ile gerginliğin bir hayli arttığı Pasik’ten sorumlu Komutanlıkta yapması da uzun süredir konuşulan “ABD artık enerjisini Orta Doğu yerine Asya’ya yoğunlaştırıyor” savının tescili olarak yorumlandı.

ÖNERİLEN İÇERİK: İngiltere’nin ilk insansız savaş uçağı hakkında yeni detaylar


  Sarsılmaz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu