ABD Tavsiye Etti… İsrail F-35’leri Yere İndirdi

Roketsan-ATMACA-Banner

İsrail Hava Kuvvetleri, Amerika Birleşik Devletleri’nin tavsiyesine uyarak 11 adet F-35I Lightning II savaş uçağını yere indirme kararı aldı.

ABD’nin İsrail’e F-35I savaş uçaklarını yere indirme tavsiyesi verme sebebinin, 15 Aralık 2022’de Texas’taki ABD Donanma Hava Üssü Müşterek Rezerv Üssü’nde bulunan bir F-35B’nin dikey iniş yaptığı esnada düşmesi olduğu belirtildi.

STM Banner

Konu hakkında İsrail Hava Kuvvetleri tarafından yapılan açıklamada, Amerikan Uçak Üretim İdaresi’nin ABD’nin Texas kentinde meydana gelen yakın tarihli bir kazanın ardından 11 adet F-35I Lightning II savaş uçağını yere indirme tavsiyesine uymaya karar verdiklerini duyurdu.

İsrail askeri sözcüsü yaptığı açıklamada, “Bulgulardan ve iletilen bilgilerden, bu uçaklarda yaşanacak bir arıza olasılığını düşürmek için özel inceleme gerektiği tespit edildi. Hava Kuvvetleri, olayla ilgili soruşturmanın bulgularını analiz edecek ve uçakların güvenli bir şekilde uçuşa nasıl döneceğini belirtecek.” ifadelerini kullandı.

İsrail Hava Kuvvetleri’nde bugün itibariyle toplam 36 adet F-35I “Adir” 5. Nesil savaş uçağı bulunmakta. İstisnai olarak 11 uçağın yere indirilme kararının verilmiş olması, bu sayının ileride artabileceğini akıllara getiriyor.

Ayrıca İsrail basınında çıkan haberlere göre uçaklardaki asıl problemin yakıt sistemindeki bir sorundan kaynaklandığı aktarılıyor. 15 Aralık 2022’de ABD’nin Texas bölgesinde gerçekleşen F-35B Lightning II kazasının sebepleri ise henüz kamuoyu ile paylaşılmadı.

F-35I Adir Savaş Uçakları

İsrail’in kendi şartnamelerine göre tasarlanan “F-35I Adir” uçakları F-35’in bir başka versiyonu olabilecek nitelikte. Zira ABD, İngiltere dahil kimseye hak tanımadığı kaynak koduna tam erişim izni sayesinde kendi üretimi mühimmatların entegrasyonunu tamamlamaya başladı. Bununla beraber İsrail, motor ve kritik parçalar dahil olmak üzere uçağın bakımını kendi ülke sınırları içerisinde yapmak için ABD’den güvence alan bir ülke konumunda bulunuyor.

F-35I
F-35I Adir

İsrail tarafından toplam 50 adet sipariş verilen F-35 uçaklarının teslimatının 2025 yılına kadar tamamlanması bekleniyor. An itibariyle İsrail’in şuan envanterinde bulunan F-35 sayısı ise geçtiğimiz aylarda yapılan 3 adetlik teslimatla 36’ya yükselmişti.

İLGİLİ İÇERİK: ABD’de F-35B Savaş Uçağı Kazası


Kaynak: SavunmaSanayiST.com

  Sarsılmaz
Başa dön tuşu