ABD’de F-35B Savaş Uçağı Kazası

Roketsan-ATMACA-Banner

ABD Donanması’na ait F-35B Lightning II tipi savaş uçağı, dikey iniş yaptığı esnada kırıma uğrayarak hasar aldı. Uçağın pilotu, fırlatma koltuğunu kullandı.

Fort Worth, Texas’taki ABD Donanma Hava Üssü Müşterek Rezerv Üssü’nde bulunan bir F-35B Lightning II, dikey iniş yaptığı esnasında piste düştü. Olayın ardından uçağın pilotu, fırlatma koltuğunu kullanarak güvenli bir şekilde uçaktan ayrıldı.

STM Banner

Uçağın üreticisi Lockheed Martin tarafından yapılan açıklamada, “Fort Worth’taki Donanma Hava Üssü’ndeki pistte, F-35B’nin düştüğünün farkındayız ve pilotun başarılı bir şekilde fırladığını anlıyoruz. Güvenlik bizim önceliğimizdir ve uygun soruşturma protokolünü takip edeceğiz.” ifadelerine yer verildi.

Kazadan sonra sosyal medyada yayınlanan bir görüntü, uçağın burnunun üzerine düştüğünü gösteriyor ve yerel raporlar, kazanın uçağın havada asılı kalmada başarısız olmasının sonucu olduğunu söylüyor. Lockheed Martin’in F-35 için son montaj tesisi, Fort Worth’taki Donanma Hava İstasyonu Ortak Rezerv Üssü ile aynı pisti paylaşıyor.

F-35B, F-35 ailesinin kısa kalkış – dikey iniş (STOVL) yeteneğine sahip modeli. Genellikle amfibik harp ve uçak gemileri için tercih ediliyor. Uçak, ~85 milyon dolarlık birim maliyete sahip.

İLGİLİ İÇERİK: ABD F-35’i Japonya’da İniş Takımları Üzerine Çöktü


Kaynak: SavunmaSanayiST.com

  Sarsılmaz
Başa dön tuşu