ABD’den Tayvan Denizaltı Filosu için stratejik karar

Roketsan-ATMACA-Banner

Hong Kong merkezli South China Morning Post’ta yer alan bir habere göre ABD, Tayvan’ın kendi denizaltı filosunu geliştirme programına katkı sağlamak amacıyla Taipei’ye denizaltılarda kullanılması amacıyla kilit önemdeki ekipmanları tedarik etme kararı aldı.

Tayvan Savunma Bakanlığı tarafından yapılan açıklamada ABD ile imzalanan anlaşmaların içeriği paylaşılmadı fakat South China Morning Post’a konuşan bir askeri kaynak dijital sonar, entegre muharebe sistemleri ve denizaltılarda kullanılacak olan periskoplar için Aralık 2020’de Trump yönetiminin gerekli ihraç izinlerini verdiğini belirtti.

STM Banner

Tayvan hükümeti, 2016 yılında başlattığı programla eskiyen denizaltı filosunu yenileme kararı almıştı. Program kapsamında eskiyen 4 adet denizaltı, 8 adet yeni denizaltı ile değiştirilecek. İlk prototipinin 1.7 milyar $’a mal olması beklenen Tayvan dizaynı denizaltının 2024’e kadar hazır olması ve 2025’te envantere alınması bekleniyor. İlk prototipin üretimi geçtiğimiz yıl Ekim ayında Tayvan’da bulunan CSBC Corporation Tersanesinde başlamıştı.

Taiwan Navy News and Developments | Defence Forum & Military Photos -  DefenceTalk

ABD’nin daha önce böylesine hassas sistemleri Çin’in yaratacağı baskılardan dolayı satmakta çekinceli olduğu belirtilirken Trump yönetiminin Tayvan’a pek çok silah satışına onay verdiği vurgulandı ve Biden yönetiminin de bu tutumu sürdürmeyi düşündüğüne dair bir havanın olduğu kaydedildi.

Önerilen İçerik: Preveze Sınıfı Denizaltılara AKYA geliyor


Kaynak: SavunmaSanayiST.com

  Sarsılmaz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu