ABD, Türkiye ile F-35 projesindeki iş birliğini sürdürüyor

Roketsan-ATMACA-Banner

Hatırlanacağı üzere uzun süredir F-35 Lightning II Joint Strike Fighter (JSF) projesinde hem üretici hem de tedarikçi rol üstlenen Türkiye’ye F-35 ambargosu uygulanmasını da içeren ABD 2019 yılı Ulusal Savunma Yetkilendirme Yasası (NDAA), geçtiğimiz günlerde ABD Başkanı Trump tarafından onaylanmıştı.

Ä°lgili resim
Bu kapsamda 30 adet F-35A siparişi veren, bunların 2 adedini Haziran ayında teslim alan (pilotların eğitimi hala ABD’de sürüyor) ve bu siparişi 100+32 adede çıkartmayı planlayan Türkiye’ye 90 günlük F-35 ambargo süreci devam ediyor. Ambargonun kaderi, ABD Savunma Bakanlığı (MoD) tarafından 90 gün içerisinde (80 gün kaldı) sunulacak rapora göre kesinlik kazanacak.

F-35 Turkey ile ilgili görsel sonucuHer geçen gün biraz daha gerilen Türkiye-ABD ilişkilerine karşın F-35 Ortak Program Ofisinden (JPO) yine programın tüm ortaklar ile planlamaya uygun olarak yürütüleceğine yönelik bir açıklama geldi. Hem Türk Şirketlerinin JSF projesindeki üretimleri hem de ABD’deki pilotlarımızın eğitim faaliyetleri program takvimine uygun olarak devam ediyor. Ayrıca söz konusu 90 günde Türkiye’ye herhangi bir F-35 teslimatı zaten bulunmuyor.

Ambargo kararının sonucunu ve dolayısıyla Türkiye için F-35 jetlerinin kaderini merakla bekliyoruz. Kasım ayı yoğun geçecek…

Türk Savunma Sanayi Firmaları Joint Strike Fighter (JSF) F-35 Projesinde Neler Yapıyor?


Yazı: Anıl ŞAHİN         Kaynak: SavunmaSanayiST.com

TUALCOM   BMC-Banner-İçerik   Sarsılmaz

Bir yanıt yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu