ABD uçak gemisinin Türkiye’ye intikalinde yeni gelişme

Roketsan-ATMACA-Banner

ABD Donanması’na ait USS George H.W. Bush Uçak Gemisi Görev Gücü’nün Türkiye’ye olası intikaliyle ilgili yeni bir gelişme yaşandı.

ABD Savunma Bakanlığı Pentagon, geçtiğimiz gün yaptığı açıklamada, “Ankara’nın gerekli desteği istemesi durumunda USS George H.W. Bush Uçak Gemisi Görev Gücü’müze Türkiye’ye yaklaşma emri vereceğiz.” ifadelerini kullanmıştı.

STM Banner

Pentagon’un bu açıklamasının ardından, Akdeniz’de bulunan USS George H.W. Bush Uçak Gemisi Görev Gücü’nün Türkiye’ye gelip gelmeyeceği merak konusu oldu. SavunmaSanayiST.com’un kaynaklarından edindiği bilgiye göre; Pentagon veyahut başka bir ABD resmi makamı, şu ana kadar bu amaçla ilgili Türk makamlarına bir başvuruda bulunmadı.

Bu sebepten ötürü, Türk ve yabancı basında çıkan bazı haberlerin aksine ABD Uçak Gemisi Görev Gücü’nün şu anda Türkiye’ye gelişiyle ilgili bilgiler asılsız.

İspanya ve İtalya Donanmalarının Gemileri Türkiye’de

Öte yandan İspanya Donanması’na ait Juan Carlos I Amfibi Hücum Gemisi ile Galicia Amfibi Çıkarma Gemisi, yardım amaçlı personel ve malzemelerle birlikte İskenderun Limanı’na intikal etti.

İtalya Donanması ise Türkiye’ye bir Amfibi Çıkarma Gemisi sevk etmeye karar verdi.

Jandarma’dan 14 adet Mi-17 ile gece operasyonu


Kaynak: SavunmaSanayiST.com

  Sarsılmaz
Başa dön tuşu