Jandarma’dan 14 adet Mi-17 ile gece operasyonu

Roketsan-ATMACA-Banner

Türk Silahlı Kuvvetleri ve Jandarma Genel Komutanlığı gece görüşlü 34 helikopter ile deprem operasyonlarına aktif olarak katılıyor.

Jandarma Havacılık, 34 helikopter ile deprem operasyonuna aktif olarak katılıyor. TUSAŞ tarafından imal edilen iki T-70 ile birlikte toplam 20 adet S-70 Blackhawk helikopterinin yanı sıra 14 adet Mi-17 operasyonu gerçekleştiriyor. Mi-17’lere geçtiğimiz günlerde gece görüş sistemleri takılarak operasyon yapabilir hale getirilmişti.

Tolga Özbek’in haberine göre Jandarma’nın elindeki en önemli helikopterlerin başında Mi-17 geliyor. Rus yapısı helikopterler, genel maksat görevlerinde kullanılabiliyor. Helikopter altında taşıdığı ve Bambi olarak adlandırılan sepet sistemi ile Jandarma tarafından orman yangınlarında da kullanılabiliyor.

Gece uçtu

Deprem operasyonunda 14 adet Mi-17 görev yaptı. Mi-17’ler ağırlıklı olarak İskenderun’daki liman yangınının söndürülmesinde görev aldı. Helikopterlerin kokpitinde Jandarma kendi bakım ekipleri ile modifikasyona giderek helikopterlerin gece kullanılacak özel ışıklandırma sistemine kavuşmasını sağlamıştı.


 

TUALCOM Gif Baner   Sarsılmaz
Başa dön tuşu