ABD, Ukrayna’ya yönelik askeri yardım paketini askıya aldı

Roketsan-ATMACA-Banner

ABD Savunma Bakanlığı’nın geçtiğimiz hafta Ukrayna’ya 150 milyon dolarlık askeri yardım paketine onay vermesinin ardından Politico’nun ABD’li kaynaklara dayandırdığı haberine göre Beyaz Saray, içerisinde ağır askeri ekipmanların bulunduğu Ukrayna’ya yönelik yeni bir askeri yardım paketini askıya alma kararı aldı.

Gelişmenin 16 Haziran’da Cenevre’de gerçekleşen Biden-Putin Zirvesi’nin ardından basına sızması dikkat çekti. ABD’li yetkililere göre karar, Biden-Putin Zirvesi gerçekleşmeden önce alındı. Kaynaklara göre yeni yardım paketinin büyüklüğü yaklaşık 100 milyon ABD doları kadar olacaktı.

STM Banner

Washington, Kiev’e yönelik askeri yardım paketini Rus ordusunun Ukrayna sınırına yaptığı yoğun askeri yığınaklanmanın ardından hayata geçirme kararı almıştı. Karar, ABD Ulusal Güvenlik Konseyi yetkilileri tarafından verilmişti.

Fakat edinilen son bilgiye göre ABD Ulusal Güvenlik Konseyi, Rusya’nın Ukrayna sınırı yakınındaki askerlerini geri çekmeye başlayacağını açıklamasının ardından Ukrayna için önerilen askeri yardım paketini askıya alma kararı aldı.

Politico’ya konuşan kaynaklardan birine göre yardım paketi halen geçerli ve talep edilmesi durumunda hızlı bir şekilde Ukrayna’ya gönderilebilir.

ABD'den Ukrayna'ya Yönelik Askeri Yardım Paketine Bekletme Kararı
ABD’den Ukrayna’ya Yönelik Askeri Yardım Paketine Bekletme Kararı

Yardım paketinde yer alan kritik ürünler arasında kısa menzilli hava savunma sistemleri, küçük silahlar ve anti-tank silahlarının yer aldığı öğrenildi.

Beyaz Saray’dan Açıklama

Makalenin yayınlanmasının ardından Beyaz Saray’dan hemen bir açıklama geldi. Beyaz Saray Sözcüsü Jen Psaki, yayımladığı açıklamada Ukrayna’ya yönelik güvenlik yardımının “durdurulması” fikrinin “saçmalık” olduğunu belirtti. Psaki, Biden-Putin Zirvesi öncesinde Ukrayna’ya henüz geçtiğimiz hafta içerisinde 150 milyon $’lık silah yardımı yapıldığını hatırlattı.

“Ayrıca Rusya’nın Ukrayna’ya daha fazla girmesi durumunda acil durum fonları hazırladık. Başkan Biden’ın Başkan Putin’e doğrudan söylediği gibi, Ukrayna’nın egemenliğini ve toprak bütünlüğünü desteklemekte tereddüt etmeyeceğiz.”

Ukrayna’ya Yönelik ABD Yardımları

ABD, Rusya’nın 2014’te Kırım’ı işgali ve yasadışı ilhakı sonrasında bugüne kadar Ukrayna’ya yaklaşık 2.5 milyar $’lık silah yardımı gerçekleştirdi. ABD’nin yaptığı askeri yardımların kapsamında silahsız İHA’lar, radyolar ve anti-tank işlevi gören Javelin füzeleri gibi ürünler yer alıyor.

Pentagon, yalnızca bu yıl içerisinde Ukrayna’ya yönelik 275 milyon $’lık iki ayrı askeri yardım paketine onay verdi. Paketlerden ilki Mart ayında onaylanmıştı ve paketin içerisinde Ukrayna Donanmasına teslim edilecek olan Mark VI tipi devriye botları da yer alıyordu.

Haziran ayında onaylanan ikinci paketin büyüklüğü ise 150 milyon $ idi. Paketin içerisinde birçok radar sisteminin yer alması dikkat çekmişti.

ÖNERİLEN İÇERİK: Pentagon’dan Ukrayna’ya 150 milyon dolar


Kaynak: SavunmaSanayiST.com, Politico

  Sarsılmaz
Başa dön tuşu