Pentagon’dan Ukrayna’ya 150 milyon dolar

Roketsan-ATMACA-Banner

ABD Savunma Bakanlığı; Ukrayna’nın toprak bütünlüğünü korumasına, sınırlarını güvence altına almasına ve NATO ile birlikte çalışabilirliğini arttırmasına yardımcı olmak amacıyla Ukrayna Güvenlik Yardım Girişimi (USAI) için 150 milyon dolarlık hibe paketini duyurdu.

Edinilen bilgiye göre; 150 milyon dolarlık eğitim, ekipman ve danışmanlık hizmetini kapsayan paket, ABD Kongresi’nin USAI için 2021 Mali Yılı’ndan kalan fonları temsil etmekte.

STM Banner

Paket; silah tespit radarları, anti-iha sistemleri, güvenli iletişim teçhizatı, elektronik harp ve askeri tıbbi tahliye ekipmanları ile Ukrayna Hava Kuvvetleri üslerinin operasyonel güvenliğini ve kapasitesini artırmak için eğitim ve ekipman sağlayarak Ukrayna kuvvetlerinin yeteneklerini arttırmayı amaçlıyor.

Böylelikle 1 Mart 2021’de açıklanan Mark VI devriye botları, silah tespit radarları, taktik ekipmanlar, uydu görüntüleri ve analiz kabiliyeti desteği ve askeri tıbbi tedavi ve tahliye prosedürlerini destekleyecek ekipmanları içeren 125 milyon dolarlık USAI paketi ile koordinasyon sağlanmış olacak.

ABD, 2014 yılından bu yana Ukrayna’ya 2,5 milyar dolardan fazla güvenlik yardımı taahhüt etmişti.

Ukrayna NATO

Konuyla ilgili olarak ABD Savunma Bakanlığı Pentagon tarafından yapılan açıklamada, yardımların temel amaçları şu şekilde açıklandı:

  • Ukrayna Ordusu’nu, temel NATO ilkeleriyle daha iyi uyumlu hale getirmek;
  • Ukrayna Silahlı Kuvvetleri’nin ihtiyaçlarını daha iyi destekleyen, Ukrayna’nın ekonomik rekabet gücünü artıran ve kurumsal yönetimi geliştiren bir savunma sanayi stratejisi benimsemek;
  • Ulusal güvenlik çıkarlarına dayalı yabancı yatırım kontrollerini benimsemek;
  • Savunma tedarik döngüsünde verimliliği ve şeffaflığı artırmak;
  • Ukrayna Silahlı Kuvvetlerini Batı tarzı bir kariyer yönetim sistemi ile uyumlu hale getirmek ve Avrupa-Atlantik hedeflerini ilerletmek için reformların teşvik etmek.

ÖNERİLEN İÇERİK: savunmasanayist.com/ukrayna-80k6ks1-radar-test/


 

  Sarsılmaz
Başa dön tuşu