ABD, Ukrayna’ya Çok Namlulu Roketatar Sistemleri Yollayacak

Roketsan-ATMACA-Banner

Biden yönetimi, Ukrayna’ya uzun menzilli roket sistemleri göndermeye hazırlanıyor. Ukraynalı yetkililer uzun süredir bu sistemleri talep ediyordu.

Yönetim, gelecek hafta açıklanması beklenen yeni askeri ve güvenlik destek paketi kapsamında Ukrayna’ya çok namlulu roketatar ÇNRA sistemleri de göndermeye niyetli.

STM Banner

Başta Ukrayna Devlet Başkanı Zelenskiy olmak üzere Ukraynalı yetkililer haftalardır Batılı partnerlerden ÇNRA sistemleri talep ediyordu. Ukraynalılar, ABD ve Batı’nın sağlayacağı sistemlerin “oyun değiştirici” olabileceğini belirtiyor.

HIMARS Olasılığı

Ukrayna’nın talep ettiği ÇNRA’lar arasında HIMARS da yer alıyor. Rusya, özellikle son haftalarda Donbas cephesinde Ukrayna’ya karşı ciddi bir ateş üstünlüğü sağlamış durumda ve bu durum da Ukraynalı askerleri zor durumda bırakıyor.

Biden yönetimi ise haftalardır bu sistemlerin Ukrayna’ya gönderilmesi durumunda Rusya’nın içerisine yönelik saldırılar düzenlenmesinden ve Rusya’nın provoke edilmesinden endişe ediyor.

Endişelerden bir diğeri ise HIMARS sisteminin bazı mühimmatlarıyla 300 kilometre ve üstü menzillere ulaşabilmesi. Amerikalılar, Ukrayna’nın bu sistemleri kullanarak Rusya’nın iç kısımlarını hedef almasından korkuyor.

Hassas Saldırı Füzesi (PrSM), HIMARS, HIMARS PrSM, Precision Strike Missile (PrSM), HIMARS Mobil Topçu Roket Sistemi
Hassas Saldırı Füzesi (PrSM), HIMARS, HIMARS PrSM, Precision Strike Missile (PrSM), HIMARS Mobil Topçu Roket Sistemi

Bunun önüne geçmek için bir diğer göz önünde bulundurulan plan ise daha kısa menzilli roket sistemlerinin gönderilmesi. Pentagon yetkilileri ÇNRA sistemlerinin üretiminin hızlandırılması için son haftalarda Lockheed Martin CEO’su ile bir araya da geldi. Birleşik Krallık da benzer bir kararı vermek üzere ABD’nin kararını bekliyor.

Ukraynalı yetkililer ise her geçen saatin kendileri için kayıp olduğunu belirtiyor.

Ukrayna Genelkurmay Başkanı Valeriy Zalujniy, ÇNRA sevkiyatlarıyla ilgili şunları kaydediyor:

“Düşmanla uzun mesafelerden çarpışmayı mümkün kılacak silahlara çok ihtiyacımız var. Ve bu ertelenemez çünkü gecikmenin bedeli, dünyayı [Rus faşizminden] koruyan insanların yaşamlarıyla ölçülüyor.

HIMARS sistemi toplamda 6 adet roket ya da MGM-140 ATACMS füzesi taşıyabilme kapasitesine sahip.

Sistemin atış menzili 2-300 kilometre arasında değişiyor.

M26 roketi için: 32 km

M26A1/A2 roketi için: 45 km

M30/31 roketi için: 70 km

MGM-140 ATACMS füzesi için: 300 km

Precision Strike Füzesi (PrSM) füzesi için: 500 km

ABD’nin Ukrayna’ya yollayacağı ÇNRA mühimmatı ise M31 olacak.

M31 Güdümlü Çok Namlulu Roket Sistemi (GMLRS), 15 ila 70+ kilometre menzile sahip. GPS güdüme sahip roket sistemi, üzerinde atış hazır 6 güdümlü roket bulunan HIMARS sistemine entegre edilebiliyor.

ÖNERİLEN İÇERİK: İsrail, Ukrayna’ya Füze Transferine Karşı Çıkmaya Devam Ediyor


KAYNAK: SavunmaSanayiST.com, CNN

  Sarsılmaz
Başa dön tuşu