ABD Ukrayna’ya NASAMS Sevk Edecek

Roketsan-ATMACA-Banner

CNN’e konuşan Amerikalı yetkililere göre ABD, Ukrayna’ya teslim etmek üzere NASAMS Hava Savunma Füze Sistemi siparişi verdi. Bu hafta içerisinde açıklamanın yapılması bekleniyor.

G7 zirvesinde bulunan Biden, zirvede Ukrayna’ya odaklandıklarını ve daha gelişmiş füze ve mühimmatları Ukrayna’ya teslim edeceklerini söylemişti. Zelensky’nin de G7 zirvesine online şekilde katılacağı belirtiliyor.

STM Banner

Ukrayna’nın ihtiyaçlarına cevaben yapılacak yeni silah yardımlarının bu hafta içerisinde açıklanması beklenmekte. Yeni yardım paketi; topçu mühimmatları, silah tespit radarları ve daha birçok ekipmanı kapsıyor. Ukraynalı yetkililerin Amerika’dan NASAMS hava savunma sistemi istediği biliniyordu. Yeni yardım paketi içerisinde NASAMS sistemlerinin bulunacağı tahmin ediliyor.

NASAMS hava savunma sistemi kısa menzilliden orta menzilliye birçok füzeyi ateşleme kabiliyetine sahip. NASAMS’ın en yeni varyantları AIM-9X, AMRAAM ve AMRAAM-ER füzelerini ateşleyebiliyor. AMRAAM füzeleri ile birlikte sistemin etkinlik menzili 25km civarında.

Ukrayna’ya verilebilecek en mantıklı hava savunma sistemi olan NASAMS’ın teslimiyle alakalı bazı sorunlar var. Bu sorunlardan birisi NASAMS’ın oldukça yeni olan füzeleri ve ekipmanları kullanması. Bu ekipmanların özellikle de füzelerin bir şekilde Rus tarafının eline geçmesi, NATO’nun ana havadan havaya füzeleri olan AIM-9X ve AMRAAM füzelerinin Ruslar tarafından bilinmesi anlamına geliyor. Amerika’nın böyle bir riski göze alıp almayacağı ise merak konusu.

ÖNERİLEN İÇERİK: Hollanda’dan F-35 ve MQ-9 Reaper Kararı


Kaynak: SavunmaSanayiST.com

  Sarsılmaz
Başa dön tuşu