Yunanistan’dan Harpoon ve AARGM Füze Tedariki

Roketsan-ATMACA-Banner

Yunanistan, ABD’den AGM-84L Harpoon Block II Gemisavar Füzesi ile AGM-88E AARGM Anti-Radyasyon Füzesi tedarik edecek.

Yunan merkezli haber kaynakları, Yunan Silahlı Kuvvetleri’nin F-16 filoları için AGM-84L Harpoon Block II Havadan Atılan Gemisavar Füzesi ile AGM-88E AARGM Anti-Radyasyon Füzesi tedarik edeceğini açıkladı.

STM Banner

Yunanistan’da savunma sanayii haberleri paylaşan Newpost sitesi yeni yayınladığı özel haberinde, Yunanistan’ın ABD’den F-16’lar için Harpoon Blok II Gemisavar füzesi istediğini ve bu isteğe ABD’nin yeşil ışık yaktığını belirtti. 

Haberde geçen detaylara göre; Yunanistan, Harpoon’ları F-16 Blok 70 ve Blok 50/52+ uçaklarında kullanmayı hedeflemekte. Bu kapsamda Yunan Hava Kuvvetkeri; Fransa menşeli Mirage uçaklarından Exocet, ABD menşeli F-16 uçaklarından ise Harpoon Gemisavar füzesi atarak önemli bir kabiliyete ulaşmayı planlıyor.

Yunanistan F-16 modernizasyonu
Yunan F-16’ları

Yunanistan’ın Harpoon’dan kaç adet  ve hangi versiyonunu talep ettiği tam olarak bilinmese de, iddialar göre yaklaşık 60 adet Harpoon Blok-II alımı kararlaştırılmış durumda.

Öte yandan Yunanistan, hava savunma ve radar sistemlerinin imhası amacıyla kullanılan AGM-88E AARGM Anti-Radyasyon Füzesi’nden de tedarik etmeyi amaçlıyor.

Harpoon Gemisavar Füzesi Özellikleri

Harpoon Blok II Gemisavar Füzesi, ABD merkezli Boeing şirketi tarafından geliştirilmiştir. Havadan-satha ve satıhtan-satha konfigürasyonları bulunan Harpoon Blok II, 120+ kilometre menzile ve 226.7 kilogram ağırlığında bir harp başlığına sahiptir. Türk Deniz Kuvvetleri envanterinde de bulunan füze, GPS/INS navigasyon sistemine sahiptir.

AGM-88E
AGM-88 HARM

AGM-88E AARGM

Temmuz 2012’de İlk Operasyonel Yeteneğe (IOC) ulaşan AARGM Programı, şu anda ABD Donanması, ABD Deniz Piyadeleri, İtalyan Hava Kuvvetleri ve Avustralya Kraliyet Hava Kuvvetleri için operasyonel gereklilikleri desteklemektedir. Füze; F-16, FA-18C / D Hornet, FA-18E / F Süper Hornet, EA-18G Growler ve Tornado Elektronik Savaş ve Keşif (ECR) uçağına entegre edilmiştir. F-35 Lightning II’ye entegrasyon faaliyetleri devam etmektedir.

ÖNERİLEN İÇERİK: TUSAŞ’ın ANKA ve ŞİMŞEK İHA’ları Bir İlki Başardı


Kaynak: SavunmaSanayiST.com

  Sarsılmaz
Başa dön tuşu