ABD, Ukrayna’ya Silahlı Gray Eagle İHA Satmayı Planlıyor

Roketsan-ATMACA-Banner

Biden yönetimi, Ukrayna’ya dört adet MQ-1C Gray Eagle İHA satmaya hazırlanıyor. İHA’lara Hellfire füzesi entegre edilebiliyor.

Reuters haber ajansının özel haberine göre Biden yönetimi, Ukrayna’ya General Atomics tarafından üretilen MQ-1C Gray Eagle İHA satmayı planlıyor.

STM Banner

Kaynaklara göre satış için Kongre onayı gerekiyor ve satışın engellere takılabileceği not ediliyor.  

Gray Eagle İHA’lar toplamda 30 saate yakın havada kalarak dört adede kadar Hellfire füzesi taşıyabiliyor. Biden yönetiminin satış hakkındaki bildirimi önümüzdeki günlerde yapması bekleniyor.

Satışın parası ise aslında yine ABD tarafından karşılanacak. Geçtiğimiz günlerde ABD tarafından ayrılan 40 milyar dolarlık Ukrayna Güvenlik Yardım İnisiyatifi fonundan satışın karşılanması bekleniyor.

Gray Eagle İHA
Gray Eagle İHA

Gray Eagle İHA’lar, Bayraktar TB2 SİHA’dan üç kat daha fazla maksimum kalkış ağırlığına sahip. Faydalı yükleri ve uçuş saatleri çok daha fazla.

Bayraktar TB2 SİHA’larda mühimmat olarak 22 kg ağırlığındaki MAM-L ve daha hafif versiyonu olan MAM-C mühimmatı kullanılıyor. Hellfire füzelerinin ağırlıkları ise 40 kg’dan fazla.

General Atomics tarafından üretilen sistemin eğitimleri genellikle aylar sürüyor ancak sürecin hızlandırılması için deneyimli Ukraynalı İHA operatörlerinin birkaç hafta içerisinde eğitimi tamamlaması amaçlanıyor.

MQ-1C Gray Eagle İHA, Orta İrtifa, Uzun Menzil (MALE) sınıfı bir İHA sistemi. Gray Eagle, MQ-1 Predator İHA’larının gelişmiş versiyonu olarak da biliniyor.

Gray Eagle toplamda 360 kilogramlık faydalı yüke sahip. Sisteme entegre edilen faydalı yükler arasında AGM-114 Hellfire füzeleri ve GBU-44 Viper Strike güdümlü bombaları yer alıyor.

ÖNERİLEN İÇERİKAlmanya, Ukrayna’ya IRIS-T SLM Hava Savunma Sistemi Verecek


KAYNAK: SavunmaSanayiST.com, Reuters

  Sarsılmaz
Başa dön tuşu