ABD Ukrayna’ya Tank Avcısı Switchblade’leri Sevk Ediyor

Roketsan-ATMACA-Banner

ABD, Ukrayna’ya anti-tank yeteneği sağlayacak Switchblade-600 tipi dolanan mühimmatlar sevk edecek. İlk etapta 10 adet dolanan mühimmat, Ukrayna Ordusu’na teslim edilecek.

Bloomberg’in haberine göre Pentagon, daha önce Ukrayna’ya sevk edildiği duyurulan Switchblade-300 Dolanan Mühimmat teslimatlarına ek olarak, anti-tank harp başlığına en yeni model Switchblade-600 Dolanan Mühimmattan 10’unu sipariş edip Ukrayna’ya göndermeyi planlıyor.

STM Banner

Ukrayna Ordusu için tedarik edilecek Switchblade-600 Dolanan Mühimmatı, Cuma gecesi Pentagon tarafından açıklanan ve mevcut stoklardan çekilmek yerine doğrudan firmalardan tedarik edilecek Ukrayna’ya yönelik 300 milyon dolarlık askeri yardımın bir parçası.

Beyaz Saray, 16 Mart’ta ABD envanterlerinden alınan 800 milyon dolarlık silah ve teçhizat paketinin bir parçası olarak 100 insansız hava aracı tedarik ettiğini söyledi. Ancak bu sistemler, AeroVironment şirketinin anti-personel ve hafif zırhlı araçlara saldırmak için tasarladığı 2,5 kilogramlık “Switchblade-300” serisi dolanan mühimmatıydı.

Yeni teslim edilen mühimmatlar ise 50 kilo ağırlığa ve anti-tank harp başlığına sahip. Yaklaşık 39 kilometre menzile ve 40 dakika havada kalış süresine sahip mühimmat, human-in-the-loop yeteneğini bünyesinde barındırıyor.

ÖNERİLEN İÇERİK: Yeni Lançeriyle Sergilenen ALPAGU İHA Envantere Girmeye Hazırlanıyor


 

  Sarsılmaz
Başa dön tuşu