Yeni Lançeriyle Sergilenen ALPAGU İHA Envantere Girmeye Hazırlanıyor

Roketsan-ATMACA-Banner

STM tarafından geliştirilen ALPAGU Sabit Kanatlı Vurucu İHA (İnsansız Hava Aracı), yeni lançeriyle IDEF’21 esnasında sergilendi. ALPAGU’nun bu yıl envantere girmesi bekleniyor.

Milli imkanlarla STM tarafından geliştirilen ALPAGU Sabit Kanatlı Vurucu İHA, 15’inci Uluslararası Savunma Sanayi Fuarı (IDEF’21) kapsamında görücüye çıktı. ALPAGU için geliştirilen ve 8 adet ALPAGU İHA atım kabiliyetine sahip yeni lançer ise ilk kez sergilendi.

STM Banner

Çok kısa süre içerisinde 8 adet ALPAGU İHA’nın atımını gerçekleştirme yeteneğine sahip yeni lançer, yüksek kapasitesi ve küçük silüetiyle dikkat çekti. Bahsi geçen yeni lançerin, kara ve deniz platformları ile sabit mevzilere konuşlandırılabileceği öğrenildi.

Öte yandan ‘GÖLGE SÜVARİ’ Programı kapsamında FNSS tarafından geliştirilen Ağır Sınıf İnsansız Kara Aracı’nda da ALPAGU ile ilgili bir ayrıntı dikkat çekti. Aracın ‘Kamikaze Drone İKA’ konfigürasyonunda, iki adet 8’li ALPAGU lançerine yer verildiği gözlemlendi.

a ika alpagu

Başka bir deyişle GÖLGE SÜVARİ, 16 adet ALPAGU Vurucu İHA’yı bünyesinde barındırabilecek.

ALPAGU Bu Yıl Envantere Giriyor

ALPAGU, 17 Haziran 2021 tarihinde, Aksaray Atış Alanında gerçekleştirilen test atışında hedefini tam isabetle vurdu. Zorlu bir testi daha başarıyla tamamlayan ALPAGU İHA’nın, bu yıl içerisinde Türk Silahlı Kuvvetleri ile diğer güvenlik birimlerini hizmetine sunulması bekleniyor.

alpagu

Vurucu İHA ALPAGU; <10 kilometre menzile, 50 knots seyir hızına, <15 dakika havada kalış süresine, 300 gram harp başlığına ve elektrikli tahrik sistemine sahip.

ALPAGU ile Operasyonel Üstünlük

Ağırlığı 2 kilogramın altında olan ALPAGU’ya dünyada benzer niteliklerde yalnızca 2 platform bulunuyor. Tek bir asker tarafından kolayca taşınıp görev alanında çok hızlı kullanılan sistem, üzerindeki yapay zeka ve görüntü işleme kabiliyetleri, sessizliği, taşıdığı patlayıcıyı hedefe tam ulaştırma yetenekleriyle önemli bir sürpriz etkisi ve operasyonel üstünlük sağlıyor.

ÖNERİLEN İÇERİK: STM’den Pakistan’a AGOSTA 90B Teslimatı


Kaynak: SavunmaSanayiST.com

  Sarsılmaz
Başa dön tuşu