ABD, Ukrayna’ya Yönelik Silah Yardımına Devam Ediyor

Roketsan-ATMACA-Banner

Amerika Birleşik Devletleri (ABD), Ukrayna’ya yönelik silah yardımlarına son sürat devam ediyor. Dün gece yeni bir sevkiyat daha yapıldı.

ABD Ordusu tarafından paylaşılan videoda Dover Hava Üssü’nde bulunan Amerikan askerlerinin Ukrayna’ya yönelik Javelin tanksavar sistemi teslimatı için paletleri uçaklara yüklediği görülüyor.

Teslimatta göze çarpan bir diğer askeri ekipman ise M141 Bunker Yıkıcı Mühimmat (BDM). Güçlendirilmiş yapıları tahrip etmek için tasarlanan tek atışlık silah, omuzdan fırlatılabiliyor.

Uçaklara 100 adetten fazla Javelin ATGM yüklendiği seçilebiliyor. ABD, 2014 yılından bu yana Ukrayna’ya yönelik toplamda 5.4 milyar dolarlık yardım gerçekleştirdi.

ABD'den Ukrayna'ya Javelin Tedariki
ABD’den Ukrayna’ya Javelin Tedariki

Verilen mesaj ise şöyle: “ABD, güvenli ve müreffeh bir Ukrayna’yı desteklemek için Ukrayna’nın egemenliğine ve toprak bütünlüğüne olan sarsılmaz bağlılığını yineliyor.”

ABD’nin Kiev’deki Büyükelçiliği tarafından dün yapılan açıklamada ise Ukrayna’ya yönelik ilk “öldürücü” yardımın ülkeye ulaştığı kaydedilmişti. Sevkiyatta toplamda 90.7 tonluk askeri ekipman sevk edildi. Bu ekipmanlar ön cephede savaşan Ukrayna askerlerine teslime edilecek.

Washington, Aralık ayında Ukrayna’ya yönelik 200 milyon dolarlık ek askeri yardım paketine onay vermişti.

ÖNERİLEN İÇERİK: Baltık Ülkeleri’nden Ukrayna’ya Javelin ve Stinger Tedariki


KAYNAK: SavunmaSanayiST.com, DVDIS

TUALCOM   Sarsılmaz   BMC-Banner-İçerik
Başa dön tuşu