ABD Yunanistan’a Reaper İHA Konuşlandırdı

Roketsan-ATMACA-Banner

ABD, Yunanistan’da bulunan Larissa Hava Üssü’ne 8 adet MQ-9 Reaper İnsansız Hava Aracı (İHA) ve destek personeli konuşlandırdı.

Amerika Birleşik Devletleri’nin Avrupa’da konuşlu Hava Kuvvetleri (USAFE)’ne ait 8 adet MQ-9 Reaper tipi İHA, 12 Kasım 2022 tarihinde Yunanistan’a konuşlandırıldı. İHA’lar ile birlikte çok sayıda ABD askeri, Yunanistan’ın Larissa Hava Üssü’ne intikal etti.

Yunan Ordusu’ndan yapılan açıklamaya göre söz konusu konuşlandırma; ABD’nin, Yunan Silahlı Kuvvetleri’nin tanıtım, uygulama ve tanıtıma yönelik mevcut ve devam eden planlaması kapsamında gerçekleştirildi. İHA’lar, Yunanistan ile ABD arasındaki Güncellenmiş Karşılıklı Savunma İşbirliği Anlaşması’nın (Karşılıklı Savunma İşbirliği Anlaşması – ​​MDCA) uygulama hükümleri kapsamında Yunanistan’a intikal etti.

Yunanistan’ın Reaper Talebi

Öte yandan Yunanistan’ın kısa süre önce ABD’li General Atomics şirketine, 50 milyon Euro karşılığında üç adet MQ-9 Reaper İnsansız Hava Aracı (İHA) siparişi verdiği biliniyor. Söz konusu konuşlanma sayesinde Yunan askeri personeli, Reaper İHA’nın işletilesiyle ilgili deneyim kazanmış olacak.

MQ-9 Reaper İnsansız Hava Araçları, ABD’li General Atomics firması tarafından geliştirilmiştir. Söz konusu sistem; azami olarak 50.000ft irtifada görev yapabilmekte ve 27 saat havada kalabilmektedir. 7 adet faydalı yük istasyonu bulunan İHA, Ku-Band veyahut SATCOM data link ile kontrol edilebilmektedir. MQ-9 Reaper, Hellfire ve lazer güdüm kiti entegre edilmiş MK-81 mühimmatları ile silahlandırılabilmektedir.

ÖNERİLEN İÇERİK: TUSAŞ’tan AKSUNGUR İHA’da Kapasite Arttırma Kararı


Kaynak: SavunmaSanayiST.com

TUALCOM   BMC-Banner-İçerik  
Başa dön tuşu