ABD Yunanistan’a Reaper İHA Konuşlandırdı

Roketsan-ATMACA-Banner

ABD, Yunanistan’da bulunan Larissa Hava Üssü’ne 8 adet MQ-9 Reaper İnsansız Hava Aracı (İHA) ve destek personeli konuşlandırdı.

Amerika Birleşik Devletleri’nin Avrupa’da konuşlu Hava Kuvvetleri (USAFE)’ne ait 8 adet MQ-9 Reaper tipi İHA, 12 Kasım 2022 tarihinde Yunanistan’a konuşlandırıldı. İHA’lar ile birlikte çok sayıda ABD askeri, Yunanistan’ın Larissa Hava Üssü’ne intikal etti.

STM Banner

Yunan Ordusu’ndan yapılan açıklamaya göre söz konusu konuşlandırma; ABD’nin, Yunan Silahlı Kuvvetleri’nin tanıtım, uygulama ve tanıtıma yönelik mevcut ve devam eden planlaması kapsamında gerçekleştirildi. İHA’lar, Yunanistan ile ABD arasındaki Güncellenmiş Karşılıklı Savunma İşbirliği Anlaşması’nın (Karşılıklı Savunma İşbirliği Anlaşması – ​​MDCA) uygulama hükümleri kapsamında Yunanistan’a intikal etti.

Yunanistan’ın Reaper Talebi

Öte yandan Yunanistan’ın kısa süre önce ABD’li General Atomics şirketine, 50 milyon Euro karşılığında üç adet MQ-9 Reaper İnsansız Hava Aracı (İHA) siparişi verdiği biliniyor. Söz konusu konuşlanma sayesinde Yunan askeri personeli, Reaper İHA’nın işletilesiyle ilgili deneyim kazanmış olacak.

MQ-9 Reaper İnsansız Hava Araçları, ABD’li General Atomics firması tarafından geliştirilmiştir. Söz konusu sistem; azami olarak 50.000ft irtifada görev yapabilmekte ve 27 saat havada kalabilmektedir. 7 adet faydalı yük istasyonu bulunan İHA, Ku-Band veyahut SATCOM data link ile kontrol edilebilmektedir. MQ-9 Reaper, Hellfire ve lazer güdüm kiti entegre edilmiş MK-81 mühimmatları ile silahlandırılabilmektedir.

ÖNERİLEN İÇERİK: TUSAŞ’tan AKSUNGUR İHA’da Kapasite Arttırma Kararı


Kaynak: SavunmaSanayiST.com

  Sarsılmaz
Başa dön tuşu