Alman Federal Meclisi’nden F-35A Kararı

Roketsan-ATMACA-Banner

Alman Federal Meclisi Bütçe Komisyonu, Alman Ordusu için yaklaşık 60 milyar avro değerindeki 2023 Yılı Savunma Bütçesi’ni onaylama kararı aldı.

Alman Ordusu için 50.1 milyar avroluk 2023 yılı savunma bütçesini onaylayan komisyon, aynı zamanda özel bütçeden de 8.4 milyar avro tahsis edilmesini kararlaştırdı. Böylelikle Almanya’nın 2023 yılı savunma bütçesi, yaklaşık 60 milyar avroya yükselmiş oldu.

STM Banner

Söz konusu bütçenin 9.6 milyar avroluk kısmı; savunma teknolojisi araştırma, geliştirme ve test faaliyetlerine ayrıldı. Ayrıca bütçe kapsamında Alman Ordusu; A400M Nakliye Uçağı, Eurofighter Typhoon Savaş Uçağı ve 424 Sınıfı Bot tedarik edebilecek.

8.4 milyar avro değerindeki özel bütçe ise çok yıllı silahlanma programlarının finansmanında kullanılacak. Bu program ise şu şekilde açıklandı:

  • F-35 savaş uçakları,
  • CH-47 Ağır Nakliye Helikopteri,
Boeing-CH-47F-Chinook YB
Boeing-CH-47F-Chinook YB
  • Bundeswehr Askerleri için kişisel koruyucu ekipman,
  • Puma Zırhlı Personel Taşıyıcı,
  • Fırkateyn 126 (1’den 4’e kadar olan gemiler).

Özel fon ile ilgili olarak Alman Savunma Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada, “Yüksek enflasyon, önemli fiyat artışları ve teslimat darboğazları gibi mevcut çerçeve koşulları nedeniyle özellikle karmaşık, çok yıllı silahlanma projelerini finanse etmek için kullanılabilen Bundeswehr özel fonu önemlidir.” ifadelerine yer verildi.

Bütçe Komisyonu, “Rusya’nın Ukrayna’ya işgaline karşı iyi donanımlı bir Bundeswehr (Alman Ordusu)’ın gerekliliğine” dikkat çekti.

ÖNERİLEN İÇERİK: Bahreyn’e Yönelik F-16 Blok 70 Teslimat Tarihi Açıklandı


Kaynak: SavunmaSanayiST.com

  Sarsılmaz
Başa dön tuşu