ABD F-35’i Japonya’da İniş Takımları Üzerine Çöktü

Roketsan-ATMACA-Banner

Japonya’nın Kadena Hava Üssü’nde bulunan ABD Deniz Piyadeleri’ne ait F-35B Lightning II Savaş Uçağı, iniş takımlarının çökmesi sonucu hasar aldı.

ABD Deniz Piyadeleri’nin ‘Yeşil Şövalyeler’ olarak da bilinen Deniz Savaşçısı Saldırı Filosu (VMFA-121)’na ait bir F-35B tipi savaş uçağı, Japonya’daki Okinawa Adası’nda bulunan Kadena Hava Üssü’nde taksi yaptığı esnada ön iniş takımlarının üzerine çöktü. Olay sonucu uçağın burun kısmının hasar aldığı açıklandı.

STM Banner

Olay sonrası Kadene Hava Üssü’nde konuşlu kurtarma ve itfaiye ekipleri, ABD Deniz Piyadeleri’ne ait F-35B’ye müdahale etti ve uçağın pilotunu kokpitten çıkardı. Olayla ilgili olarak hem ABD Deniz Piyadeleri’nin hem de F-35 Müşterek Program Ofisi’nin soruşturma başlattığı öğrenildi.

F-35B, F-35 ailesinin kısa kalkış – dikey iniş (STOVL) yeteneğine sahip modeli. Genellikle amfibik harp ve uçak gemileri için tercih ediliyor. Uçak, motoru ve Lift Fan sistemi sayesinde çok kısa pistlerden kalkış ve dikey iniş gerçekleştirebiliyor. F-35 ailesi içerisinde en çok kaza olayına karışan konfigürasyonun ise F-35B olduğu üzerinde duruluyor.

F-35B’nin düşüş sebebi açıklandı


Kaynak: SavunmaSanayiST.com

  Sarsılmaz
Başa dön tuşu