ABD’den 3 farklı ülkeye 7 milyar dolarlık ihracat

Roketsan-ATMACA-Banner

Amerika Birleşik Devletleri (ABD) Dışişleri Bakanlığı; Bahreyn, Birleşik Arap Emirlikleri (BAE) ve Çek Cumhuriyeti’ne toplamda 7 milyar dolarlık askeri ürün ihracatı yapacak.

ABD’nin Foreign Military Sales (FMS – Yabancı Askeri Satışlar) kanalıyla gerçekleştirdiği satışlar kapsamında hava-hava füzeleri, hava savunma füzeleri, taarruz ve genel maksat helikopterleri ihraç edilecek.

STM Banner

BAE’nin 2 milyar 728 milyon dolar olarak hesaplanan siparişinin içeriğini Patriot hava savunma sisteminde kullanılması planlanan PAC-3 füzesi oluşturuyor. BAE toplamda 452 adet füze tedarik edecek.

Bahreyn ise 60 adet Patriot PAC-3 füzesi teslim alacak. Füzelerle birlikte teknik destek hizmeti ve radarlar da satın alınacak. Bahreyn ise bu alım kapsamında ABD’ye toplamda 2 milyar 428 milyon dolarlık ödeme gerçekleştirecek. Bunlardan ayrı olarak Bahreyn aynı zamanda AIM-120, AIM-9, AGM-88 gibi havadan havaya ve havadan karaya füzeler ve GBU serisi akıllı bombalar satın alacak. Mühimmat paketinin toplam bedeli ise 750 milyon dolar olarak belirtiliyor.

Son olarak Çek Cumhuriyeti ise 4 adet AH-1Z Taarruz helikopteri ve bu helikopterler için gereken yer teçhizatı satın alacak. Çek Cumhuriyeti aynı zamanda 12 adet de Sikorsky UH-60 genel maksat helikopteri satın alacak. Çek Cumhuriyeti helikopterler ve teçhizatlar için toplamda 1 milyar 85 milyon dolar ödeyecek.


Kaynak: SavunmaSanayiST.com

  Sarsılmaz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu