ABD’den Brezilya’ya Javelin Onayı

Roketsan-ATMACA-Banner

ABD Dışişleri Bakanlığı, Brezilya’ya Javelin Anti-Tank Füzesi satışını içeren bir yabancı askeri satışı onaylama kararı aldı. 

Söz konusu satış; 222 adet Javelin Anti-Tank Füzesi’ni, 33 adet Javelin Komuta / Ateşleme Birimi’ni ve teknik ile lojistik hizmetleri kapsıyor. Yaklaşık 74 milyon ABD Doları değerindeki satış kapsamında ana yüklenici ise Raytheon/Lockheed Martin Javelin Joint Venture şirketi olacak.

STM Banner

Konuyla ilgili olarak ABD Dışişleri Bakanlığı tarafından yapılan açıklamada, “Önerilen satış, Brezilya Ordusu’nun anti-zırh kapasitesini artırarak gelecekteki tehditleri karşılama kapasitesini artıracak. Brezilya, bu silahları silahlı kuvvetlerine katmakta zorluk çekmeyecek. Bu ekipmanın ve desteğin önerilen satışı, bölgedeki temel askeri dengeyi değiştirmeyecek.” ifadelerine yer verildi.

FGM-146 Javelin Füzesi

FGM-148 Javelin füzesi, en tehlikeli anti-tank füzelerindendir. Çünkü bu sistem; lançerdeki füzeyi, tankların ve zırhlı araçların en zayıf ve kritik bölgelerinden birisi olan tavan kısmına gönderebilmekte, çok ince bir zırh ile karşılaştığı için de delip geçebilmekte ve hedefini imha etmektedir. 800mm’ye kadar zırh delebilen sistem, 2.5 kilometre menzile sahiptir. Sistem, birçok ülke tarafından kullanılmaktadır.

Raytheon ve Lockheed Martin şirketleri Javelin tanksavar füzesini ortak bir şekilde üretiyor. Raytheon aynı zamanda ABD’nin ve pek çok müttefik ülkenin Ukrayna’ya sağladığı Stinger MANPADS sistemlerinin üreticisi. Silahların üretiminin hızlandırılması gündemde.

ÖNERİLEN İÇERİK: Mısır’dan TOW 2A Tanksavar Füze Tedariki


Kaynak: SavunmaSanayiST.com

  Sarsılmaz
Başa dön tuşu