ABD’den Bulgaristan’a 1.6 milyar dolarlık F-16 satışı

Roketsan-ATMACA-Banner

ABD Dışişleri Bakanlığı, Bulgaristan’a 1.6 milyar dolar değerinde F-16 Blok 70/72 savaş uçakları ve ilgili ekipmanı içeren olası bir satışı onayladı.

ABD Savunma Güvenliği İşbirliği Ajansı (DSCA) tarafından yapılan açıklamaya göre söz konusu satış; 8 adet F-16 C/D Blok 70/72 savaş uçağı, 10 adet General Electric F110 jet motoru, 9 adet AN/APG-83 AESA Radar, 4 adet AN/AAQ-33 SNIPER Hedefleme Podu, 9 adet M61 Vulcan 20mm Top, 16 adet AIM-120C7 Gelişmiş Orta Menzilli Havadan Havaya Füze (AMRAAM), 24 adet AIM-9X Sidewinder Füzesi vb. birtakım donanımları içermekte.

STM Banner

DSCA tarafından yapılan açıklamaya göre 1.673 milyar dolarlık satış; Bulgaristan’ın hava sahasının savunmasına, bölgesel güvenlik ve Amerika Birleşik Devletleri ve NATO ile birlikte çalışabilirliğini sağlama kabiliyetine katkıda bulunacak. Anlaşma kapsamında ana yüklenici, Lockheed Martin olacak.


Kaynak: SavunmaSanayiST.com

  Sarsılmaz

Bir Yorum

  1. Abd bir zamanlar hurda ve modeli gecmis techizat ve askeri araçari yardim diye bize kakalamisti. Şimdi modeli gecmis f16 lari bulgarlara kakalamaya calisiyorlsr demekki. Bulgaristanin hapi yuttugunun resmidir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu