ABD’den Endonezya’ya F-15 Savaş Uçağı Satışına Onay

Roketsan-ATMACA-Banner

ABD Dışişleri Bakanlığı, Endonezya’ya yönelik olası F-15 savaş uçağı satışına onay verme kararı aldı. Olası anlaşmanın bedeli ise yaklaşık 14 milyar dolar.

Pentagon’a bağlı Savunma Güvenlik İş Birliği Ajansı (DSCA) tarafından Kongre yetkililerine iletilen bilgi notunda Endonezya’ya yönelik 36 adet F-15ID (Endonezya’ya özel versiyon) satışına onay verildiği kaydedildi.

STM Banner

Endonezya’ya yönelik paket son derece kapsamlı ve toplam bedeli 13.9 milyar dolar olarak belirtiliyor.

F-15EX
F-15EX

DSCA tarafından yapılan açıklamada şunlar kaydediliyor:

“Bu olası satış, Asya-Pasifik bölgesinde siyasi istikrar ve ekonomik ilerleme için bir güç olan önemli bir bölgesel ortağın güvenliğini artırarak ABD’nin dış politika hedeflerini ve ulusal güvenlik hedeflerini destekleyecektir. Endonezya’ya güçlü ve etkili bir öz savunma yeteneği geliştirme ve sürdürmede yardımcı olmak ABD ulusal çıkarları için hayati önem taşımaktadır.

Olası satış, Endonezya’nın çok karmaşık bir hava ve deniz alanı genelinde daha fazla caydırıcılık ve hava savunma kapsamı sağlamasını sağlayarak mevcut ve gelecekteki tehditleri karşılama kapasitesini artıracak. Endonezya, bu uçakları ve teçhizatı silahlı kuvvetlerine dahil etmekte hiçbir zorluk çekmeyecek.”

Son olarak ise olası satışın bölgedeki temel askeri dengeleri değiştirmeyeceği vurgulanıyor.

Rafale’in Hemen Ardından

Endonezya aynı gün içerisinde hem 42 adet Rafale savaş uçağı için anlaşmaya imza attı hem de F-15 alımı konusundaki iddiaları teyit ettirdi.

Rafale
Rafale

Endonezya ve KF-X Programı

Endonezya aynı zamanda Güney Kore’nin 5’inci nesil savaş uçağı projesi olan ve Korea Aerospace Industries (KAI) yürütülen KF-X projesine de aktif olarak katılım sağlıyor. Endonezya’nın KF-X programında birtakım mali sıkıntılar çektiği biliniyor.

KF-X programının toplam maliyetinin %20’sini karşılaması beklenen Endonezya, bir adet prototip uçak ve teknik veri paketi almasının ardından yerli imkanlarla 48 adet KF-X uçağı üretmeyi amaçlıyor. Öte yandan Endonezya, uçağa kendi silah ve aviyonik sistemlerini entegre etmeyi planlıyor.

KAI KF-21 Boramae
KAI KF-21 Boramae

Olası Satış Ne Demek?

ABD Dışişleri tarafından onay verilen satışın hayata geçmesinden önce Kongre değerlendirme sürecinden geçmesi ve Endonezya ile sistemlerin üreticileri arasındaki müzakerelerin devam etmesi gerekiyor.

Ancak bu şartlar sağlandıktan sonra anlaşma imzalanabiliyor ve satış gerçekleşiyor. Yani bir satışın henüz vuku bulduğunu söylenemez.

ÖNERİLEN İÇERİK: Fransa ve Endonezya Arasında Kapsamlı Savunma Anlaşması


KAYNAK: SavunmaSanayiST.com, DSCA

  Sarsılmaz
Başa dön tuşu