ABD’den F-35 isteyen Tayland’a: Hazır değilsin F-16 verelim

Roketsan-ATMACA-Banner

Tayland Kraliyet Hava Kuvvetleri (RTAF)’nden bir kaynağa göre; Amerika Birleşik Devletleri Savunma Bakanlığı, Tayland’ın F-35 savaş uçağı satın alma talebini gayrı resmi olarak reddetti. ABD, bunun yerine alternatif olarak F-16 Blok 70 ve F-15E Strike Eagle savaş uçaklarını önerdi.

Thethagier’in haberine göre; Pentagon’un kararı, ABD’nin Tayland Büyükelçisi Robert F. Gordec tarafından iki hafta önce Don Mueang’daki RTAF karargahında Hava Kuvvetleri Komutanı Alongkorn Wannarot ile yapılan bir toplantı sırasında açıklandı.

STM Banner

Büyükelçi, ABD Dışişleri Bakanlığı’nın RTAF’ın hava üssü güvenliği, hava alanları, bakım, pilotlar ve diğer personel de dahil olmak üzere F-35’ler için gerekli altyapı tesislerine henüz sahip olmadığı yönündeki görüşüne atıfta bulundu.

Gordec, RTAF’ın F-35’lere tam olarak hazırlanmasının önemli miktarda zaman ve bütçe gerektireceğini açıkladı. Ancak Bangkok Post’un haberine göre; ABD, Tayland’ın talebini tamamen reddetmedi ve RTAF hazır olduğunda, muhtemelen önümüzdeki beş ila on yıl içerisinde, bu talebi yeniden değerlendirecek.

BAE'ye F-35 Satışında ABD'nin Huawei Baskısı

Bu arada ABD, Tayland’a F-16 Blok 70 ve F-15E Strike Eagle savaş uçakları satmayı teklif etti. RTAF’ın F-35 satın alma teklifine resmi yanıtın Temmuz ayında verilmesi bekleniyor. Talebin resmi olarak reddedilmesi halinde RTAF’ın 369.1 milyon baht (11.6 milyon ABD$) ya da Temsilciler Meclisi tarafından onaylanan %5’lik avans ödemesini devlete iade etmesi gerekecek.

Kaynak ayrıca RTAF’ın İsveçli Saab AB’den bir başka Gripen savaş uçağı filosu satın almayı düşündüğünü de açıkladı. Hava Kuvvetleri daha önce de 12 adet Gripen savaş uçağından oluşan bir filo satın almış ancak bir uçağı kazada kaybetmişti.


 

  Sarsılmaz
Başa dön tuşu