Çekya’dan rekor CV90 ZMA siparişi

Roketsan-ATMACA-Banner

Çekya, İsveç’ten rekor bedel ile CV90 Zırhlı Muharebe Aracı (ZMA) tedarik edecek. Tedarik edilecek CV90 ZMA sayısı ise 246 adet olarak açıklandı.

Hägglunds/Bofors tarafından tasarlanan ve BAE Systems Hägglunds tarafından üretilen CV90 Zırhlı Muharebe Aracı ile bir süredir yakından ilgilenen Çekya, rekor sipariş verdi. Çekya hükümeti, Savunma Bakanlığı’nın talebi doğrultusunda 2.7 milyar dolar bedel ile 246 adet CV90 ZMA tedarik edilmesini onayladı.

STM Banner

Savunma Bakanı Jana Cernochova, yaptığı açıklamada, İsveçli BAE Systems Hägglunds şirketi tarafından üretilen 246 adet CV90 zırhlı muharebe aracı satın alma anlaşmasının 2.7 milyar dolar değerinde olduğunu ve hükümet tarafından onaylandığını belirtti. Savunma Bakanlığı’nın açıklamasında, İsveç tarafıyla ilk teslimatın 2026’da yapılması, geri kalanının ise 2030’a kadar tamamlanması üzerine karşılıklı imzaların atıldığı aktarıldı.

İsveç Savunma Bakanı Pal Jonson ise yaptığı açıklamada, “CV90 zırhlı muharebe aracının Çekya için doğru seçim olduğunu düşündüğünü” söyledi. Çekya yetkilileri ayrıca, Alman yapımı Leopard-2A8 tankı satın almak için de Alman hükümetiyle görüşmeler yapacaklarını duyurdu. Çekya ordusu, Sovyet dönemi T-72 tanklarının modernize edilmiş versiyonlarını kullanıyor ve Ukrayna’ya onlarca T-72 tankı verdikten sonra Almanya’dan 14 Leopard-2A4 tankı almak üzere anlaşma imzalamıştı.

CV90

Halihazırda Çekya Ordusu envanterinde zırhlı muharebe aracı olarak, 120 adet BMP-2 ile 107 adet Pandur II bulunuyor. BMP-2’ler Sovyet döneminden kalmayken; Pandur II ise Avusturyalı Steyr-Daimler-Puch Spezialfahrzeuge tarafından üretildi.

BAE Systems Hägglunds üretimi CV90, başta İsveç olmak üzere Norveç, İsviçre, Hollanda, Finlandiya, Estonya ve Danimarka tarafından kullanılıyor.


Kaynak: SavunmaSanayiST.com

  Sarsılmaz
Başa dön tuşu