ABD’den İHA saldırılarına karşı Coyote hamlesi: Dron ile Dron vurmak

Roketsan-ATMACA-Banner

ABD, Orta Doğu’daki Kamikaze İHA saldırılarına karşı Coyote Anti-İHA Sistemini devreye alıyor. Kamikaze İHA’lar, Coyote İHA ile avlanacak.

Son dönemde ABD, Orta Doğu’daki çeşitli üslerini hedef alan Kamikaze İnsansız Hava Araçları (İHA) nedeniyle zor anlar yaşıyor. Öte yandan yine Kızıldeniz’de Husiler tarafından gerçekleştirilen Kamikaze İHA faliyetleri, ABD Donanması’nı maddi ve lojistik açıdan zor duruma sokuyor.

STM Banner

Tam da böyle bir dönemde ABD’li savunma şirketi RTX (eski adıyla Raytheon), 600 adet Coyote 2C Anti-İHA Sistemi tedariki için ABD Ordusu ile sözleşme imzaladı. 75 milyon dolar değerindeki tedarik ile ABD, Kamikaze İHA’lara karşı karşı yaklaşık 2 milyon dolar değerindeki SM-2 füzeleri yerine 10 bin dolarlık Coyote İHA’larını kullanmayı planlıyor.

ABD kuvvetleri de geçtiğimiz ay Ürdün’de tarafından hedef alınmış ve bir Kamikaze İHA saldırısında en az 3 ABD askeri ölmüştü.

Coyote-Blok-II

Talep 7 bin Coyote

Yeni tedarik kararı, ABD Ordusu’nun yaklaşık 7 bin adet Coyote alımı için bilgi talebinde bulunmasının ardından geldi. Aralık ayındaki talep 6 bin kinetik Coyote, 700 kinetik olmayan Coyote, 252 sabit fırlatıcı, 52 mobil fırlatıcı, 118 sabit Ku-band radar ve 33 mobil radarı kapsıyordu.

Yeniden Kullanılabilir İHA Katili

Roket motoru ve türbin motoru ile çalışan Coyote, kinetik ve kinetik olmayan çeşitleri olan radar güdümlü bir hava soluyan füzedir. Coyote 2C kinetik iken, Coyote 3 kinetik değildir.

Yeniden kullanılabilir önleme füzesi; kara araçları, helikopterler ve su üstü gemilerine dayalı hem sabit hem de hareketli entegre karşı drone sistemleri ile entegre edilebilir.

Ku-band radyo frekans sistemi, insansız hava araçlarını, roketleri, topları ve havan toplarını izlemek ve tespit etmek için 30 dakika içinde kurulabilir.

Son dönemde hava savunmada, bu tarz ‘İHA’laştırılmış’ füze sistemleri ön plana çıkıyor.


Kaynak: SavunmaSanayiST.com, The Defense Post

  Sarsılmaz
Başa dön tuşu