Hollanda’dan İsrail’e F-35 ambargosu

Roketsan-ATMACA-Banner

Hollanda, mahkeme kararına binaen İsrail’e F-35 Lightning II savaş uçağıyla ilgili parçaların sevkiyatını durdurdu. Hollanda, F-35’ler için bir lojistik depo konumunda bulunuyor.

Edinilen bilgiye göre; Hollanda’da bir mahkeme, hükümetin İsrail’in Gazze Şeridi’ne yönelik bombardımanında kullandığı F-35 savaş uçaklarının parçalarının teslimatını durdurması yönünde karar aldı. Pazartesi günü bir temyiz mahkemesi tarafından verilen kararda, Hollanda’nın ihraç ettiği parçaların “uluslararası insancıl hukukun ciddi ihlallerinde” kullanıldığına dair “açık bir risk” olduğu belirtildi.

STM Banner

Mahkeme, İsrail’in F-35’leri Gazze’ye yönelik saldırılarda kullanmasının muhtemel olduğunu ve bunun da kabul edilemez sivil kayıplara yol açtığını söyledi. Mahkeme, Hollanda devletinin ihracat izni için yeni bir kontrol yapmak zorunda olmadığı yönündeki argümanını reddetti.

Karar, Uluslararası Af Örgütü ve Oxfam’ın geçen yıl alt mahkemenin verdiği ve parça tedarikinin “İsrail’in Gazze’de gerçekleştirdiği geniş çaplı ve ciddi insani hukuk ihlallerine katkıda bulunduğu” iddiasını reddeden karara karşı yaptıkları temyiz başvurusunun ardından geldi. İnsan hakları örgütleri hükümeti, teslimatları sürdürerek savaş suçlarına ortak olmakla suçladı.

İsrail F-35

Aralık ayında bir mahkeme davayı reddetti. Mahkeme, hükümetin silah ihracatı ile ilgili siyasi ve politik konuları değerlendirirken geniş bir özgürlüğe sahip olduğunu söyledi. Ancak temyiz mahkemesi, siyasi ve ekonomik kaygıların savaş kanunlarının açıkça ihlal edilmesi riskinin önüne geçemeyeceğini söyleyerek bu kararı reddetti. Temyiz mahkemesi bunun yerine hükümetin yedi gün içinde savaş uçağı parçalarının İsrail’e tüm ihracatını engellemesini emretti.

Yargıç Bas Boele kararında “İhraç edilen F-35 parçalarının uluslararası insancıl hukukun ciddi ihlallerinde kullanıldığına dair açık bir risk olduğu inkar edilemez” dedi ve mahkeme salonundaki birkaç kişinin alkışlamasına neden oldu.

F-35 deposu Hollanda’da

Hollanda, ABD yapımı uçak parçalarının talep üzerine ülkelere dağıtıldığı birkaç bölgesel depodan birine ev sahipliği yapıyor. Hollanda’daki tesis, savaşın başlamasından bu yana İsrail’e en az bir sevkiyat yaptı.

Hükümet avukatları ayrıca, Hollanda’daki tesisin tedarik etmemesi halinde İsrail’in F-35’leri için parçaları başka bir yerden kolaylıkla temin edebileceğini de savundu. Hükümete ihracatı durdurma emri veren mahkeme kararı, Hollandalı yetkililer tarafından temyize götürülebilir.


Kaynak: Al Jazeera

  Sarsılmaz
Başa dön tuşu