ABD’den İtkili JDAM mühimmatı hamlesi

Roketsan-ATMACA-Banner

ABD, JDAM Güdüm Kiti’ni itkili hale getiriyor. Birçok ülke tarafından kullanılan JDAM Güdüm Kiti’nin bu sayede menzili ve hızı ciddi oranda artacak.

Boeing tarafından geliştirilen JDAM Güdüm Kiti, Mark serisi genel maksat bombalarını GPS güdümlü yani akıllı hale getiriyor. Türkiye’nin de aralarında bulunduğu birçok ülke tarafından aktif olarak kullanılan JDAM, itkili hale getiriliyor.

STM Banner

Bu doğrultuda Boeing ve Kratos Defense & Security Solutions arasında bir sözleşme imzalandı. Sözleşme kapsamında Kratos üretimi TDI-J85 Turbojet Motoru, JDAM mühimmatına entegre edilecek. ABD, ilk etapta 500lb’lik Mk-82 Genel Maksat Bombası’na İtkili JDAM entegrasyonu gerçekleştirecek.

Entegrasyon sonucunda JDAM’a, ortaya çıkacak menzil avantajı ile stand-off kabiliyeti kazandırılması hedefleniyor. İtkili JDAM, düşük maliyeti ile bazı görevlerde seyir füzelerine alternatif olacak.

JDAM

Bugüne kadar 430 bin adetten fazla JDAM satışı gerçekleştiren Boeing’in, İtkili JDAM için de yoğun bir taleple karşılaşacağı değerlendiriliyor. Öte yandan Mk-82 temelli İtkili JDAM’ın ardından, 2000lb’lik Mk-84 Genel Maksat Bombası’nın da daha büyük bir turbojet motor ile ‘İtkili JDAM’ ile buluşturulması muhtemel gözüküyor.

Türkiye’deki çalışmalar

Öte yandan Türkiye’de de JDAM muadili olarak milli imkanlarla geliştirilen Hassas Güdüm Kiti (HGK) kullanılıyor. Ayrıca Roketsan TEBER ve ASELSAN GÖZDE güdüm kitleri de JDAM muadili olarak kabul edebilir. Esasında TÜBİTAK-SAGE’nin, daha önce ‘İtkili HGK’ önerisini çeşitli tedarik makamlarına sunduğu biliniyor. Ancak şu ana kadar bu konuda, fiili bir çalışma yapıldığı yönünde açık kaynaklara yansıma olmadı.

Bir seyir füzesinin ortalama 1-1.5 milyon dolar birim fiyatı bulunurken, JDAM’ın birim fiyatının ise 25-30 bin dolar bandında olduğu biliniyor. JDAM’a, lazer arayıcı başlık entegrasyonu da gerçekleştirilebiliyor.

HGK-83, hgk güdüm kiti, hassas güdüm kiti, hassas güdüm kiti-83, hgk-83 güdüm kiti

Ancak İtkili JDAM’ın lazer arayıcı başlık kullanması durumunda, hedefin lazerle işaretlenmesi fonksiyonunu, menzil artışından ötürü normal JDAM’da olduğu gibi atıcı platformun gerçekleştirmesi mümkün değil. Böyle bir durumda lazer işaretleme, İHA veya başka bir platform tarafından gerçekleştirilecektir.


Kaynak: SavunmaSanayiST.com

  Sarsılmaz
Başa dön tuşu