ABD’den Nijerya’ya AH-1Z Onayı

Roketsan-ATMACA-Banner

ABD, AH-1Z Taarruz Helikopteri ile ilgili olarak Nijerya’ya yönelik olası bir yabancı askeri satışı (FMS) onaylama kararı aldı.

Söz konusu FMS, Nijerya’ya yönelik 12 adet AH-1Z Taarruz Helikopteri satışını içeriyor. Anlaşmanın gerçekleşmesi durumunda Nijerya, tahmini 997 milyon ABD Doları bedel ile 12 adet AH-1Z Helikopteri, 28 adet T-700GE401C Motoru, 2000 adet APKWS Güdüm Kiti, AN/AV-9 Gece Görüş Sistemi, M197 20mm Burun Topu, Hedefleme Sistemi ve ek hizmet tedarikinde bulunacak.

STM Banner

Söz konusu satış ayrıca ABD Hükümeti ve yüklenici temsilcilerinin program ve teknik incelemelere katılmak için birden fazla seyahatini ve 5 yıllık bir süre için geçici olarak eğitim ve bakım desteğini gerektirecektir. Ayrıca, bu programı desteklemek için 3 yüklenici firma temsilcisinin ülkede iki yaklaşık 2 yıl süreyle ikamet etmesi gerekecektir.

AH-1Z Viper

AH-1Z Viper Taarruz Helikopteri, ABD’li Bell Helicopter Textron tarafından Amerika Birleşik Devletleri Deniz Piyade Birliğinin gereksinimlerini karşılamak üzere geliştirilmiştir. Neredeyse tamamen zırhlı bir kokpite sahip olan AH-1Z, dünyada önde gelen taarruz helikopterleri arasında bulunmaktadır.

AH-1Z VİPER
AH-1Z VİPER

Viper, AH-1 serisinin en güncel modelidir. 2010 yılından itibaren hizmete giren AH-1Z Viper, azami 8.4 ton ağırlık ile görev yapabiliyor. Saatte azami 410 km/s hıza ulaşabilen helikopter, 425km menzile ve 6000 metre irtifa tavanına sahip.

ÖNERİLEN İÇERİK: Filipinler’in İlk ATAK Helikopterleri Teslim Edildi


Kaynak: SavunmaSanayiST.com

  Sarsılmaz
Başa dön tuşu