ABD’den Suudi Arabistan’a AMRAAM Satışına Onay

Roketsan-ATMACA-Banner

ABD Dışişleri Bakanlığı, Suudi Arabistan’a AIM-120C AMRAAM hava-hava füzesi satışına onay verdi. Anlaşmanın bedeli 650 milyon dolar olarak belirtildi.

Pentagon’a bağlı Savunma Güvenlik İş Birliği Ajansı (DSCA) tarafından yapılan resmi açıklamaya göre Suudi Arabistan, Yabancı Askeri Satışlar (FMS) aracılığıyla ABD’den AIM-120C AMRAAM hava-hava füzeleri tedarik edecek. DSCA, Kongre’ye olası satışı bildiren gerekli belgeleri bugün teslim ettiğini de belirtti.

STM Banner

DSCA açıklamasına göre Suudi Arabistan toplamda 280 adet AIM-120C-7/C-8 Gelişmiş Orta Menzili Hava-Hava Füzesi (AMRAAM) tedariki için ABD’ye talepte bulundu. Satış kapsamında füzeler için gerekli olan diğer ekipmanlar da sağlanacak. Paketin büyüklüğü ise yaklaşık olarak 650 milyon dolar civarında olacak.

DSCA ve ABD Dışişleri Açıklaması

DSCA’ya göre bu satış, Orta Doğu’da siyasi ve ekonomik ilerleme için önemli bir güç olmaya devam eden dost bir ülkenin güvenliğini geliştirmeye yardımcı olarak ABD dış politikasını ve ABD’nin ulusal güvenliğini destekleyecek.

Satış, Suudi Arabistan’ın ulusal savunmasında önemli bir yer alan savaş uçağı filosu için orta menzilli füze stoklarını artırarak mevcut ve gelecekteki tehditleri karşılama kapasitesini artıracak. Suudi Arabistan’ın Eurofighter Typhoon, F-15C/D, F-15S ve F-I5SA programlarını destekleyecek ve ABD ile Suudi Arabistan arasındaki birlikte çalışabilirliği daha da güçlendirecek.

Anlaşmadan başlıca olarak yararlanacak olan firma ise AMRAAM füzelerinin geliştiricisi olan Raytheon olacak.

AIM-120C7-AMRAAM
AIM-120C7 AMRAAM

ABD Dışişleri Bakanlığı tarafından ayrı olarak yapılan bir açıklamada ise Suudi Arabistan’a yönelik AMRAAM satışının “tamamen savunma amaçlı” olduğu ve “Başkan’ın Suudi Arabistan topraklarının savunmasını destekleme taahhüdüne uygun” olduğu vurgulandı.

Dışişleri Sözcüsüne göre AMRAAM’lar, Suudi Arabistan’daki ABD güçlerini ve ülke vatandaşları tehdit eden İHA’ların etkisiz hale getirilmesine yardımcı olacak.

Türk Hava Kuvvetleri ise AIM-120C7 AMRAAM füzesi kullanmaktadır. AIM-120C7 AMRAAM, açık kaynaklarda verilen bilgilere göre 70-120 km arasında menzile sahip, aktif radar güdümlü bir havadan havaya füze sistemidir.

ABD yapımı füzeyi, 35’den fazla ülke kullanmaktadır. Türk Hava Kuvvetlerinin de an itibariyle aktif olarak kullandığı füzeler; F-16, F-15, F-18, F-22, F-35 EF-2000, Gripen ve Tornado gibi birçok uçakta kullanılabilmektedir.

AIM-120C7 AMRAAM
AIM-120C7 AMRAAM

ÖNERİLEN İÇERİK: Tayvan F-16’ları ilk kez AIM-120 AMRAAM ateşledi


KAYNAK: SavunmaSanayiST.com, DSCA

  Sarsılmaz
Başa dön tuşu