İsrail, GKRY İçin Yeşil Hat’a Elektronik Gözetleme Sistemleri Kuracak

Roketsan-ATMACA-Banner

İsrail, Güney Kıbrıs Rum Yönetimi için kara konuşlu gözetleme sistemi kurulmasını öngören bir anlaşmaya imza attı.

İsrail Savunma Bakanlığına bağlı bir kuruluş olarak faaliyet gösteren Uluslararası Savunma İş birliği Müdürlüğü (SIBAT) ve GKRY arasında bir anlaşma imzalandı. Anlaşmaya göre iki “ülke” savunma ve güvenlik alanlarındaki iş birliğini güçlendirilecek.

STM Banner

Yeşil Hat’ta İsrail Sistemleri

GKRY Savunma Bakanlığı Sözcüsü Yarbay Christos Pieris’e göre İsrail ve GKRY arasında imzalanan anlaşmayla birlikte GKRY, Kıbrıs’ta defacto (fiilen) var olan Güney Kıbrıs Rum Yönetimi ile Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’ni ayıran bölge olan yeşil hattı 7/24 gözetleyebilecek.

Pieris, yeşil hattın bazı kısımlarına kurulacak olan elektronik gözetleme sistemlerinin Rum Ulusal Muhafız Ordusunun harbe hazırlık seviyesini arttıracağını da ekledi.

Yeşil Hat/Kıbrıs
Yeşil Hat/Kıbrıs

Rum kaynaklara göre İsrail ve GKRY arasında sadece bu anlaşma için yaklaşık üç yıldır müzakereler düzenleniyordu. Kaynaklara göre “karanlıkta kalan” bazı bölgeler yeşil hatta kurulacak olan İsrail üretimi kamera ve drone sistemleriyle sürekli olarak gözetlenebilecek.

 Anlaşmanın toplam bedelinin yaklaşık 27.5 milyon avro olduğu da belirtiliyor.

Pieris, elektronik sistemlerin Elbit Systems tarafından kurulacağını da açıkladı. Gözetleme sistemlerinin Yeşil Hat’a entegre edilmesi sürecinin derhal başlayacağını belirten Pieris, sistemin üç yıl içerisinde tamamen operasyonel hale geleceğini de vurguladı.

ÖNERİLEN İÇERİK: Güney Kıbrıs Rum Yönetiminden Silahlanma Programı


KAYNAK: SavunmaSanayiST.com, DefencePoint.gr

  Sarsılmaz
Başa dön tuşu