ABD’den taşınabilir nükleer reaktör projesi

Roketsan-ATMACA-Banner

Amerika Birleşik Devletleri Savunma Bakanlığı, sahadaki askeri kullanım amacıyla küçük ve taşınabilir nükleer reaktörler geliştirmek için iki farklı şirket seçti.

Pentagon tarafından, tam güçte en az üç yıl çalışabilecek 1 ila 5 megawatt’lık bir reaktör geliştirilmesi amaçlanan ihalede “BWXT İleri Teknolojiler” ve “X-enerji” firmaları seçildi. İhalede bu isterlere ek olarak reaktörlerin kurulduktan sonraki üç gün içinde çalışabilecek şekilde tasarlanmaları ve acil durumlarda reaktörlerin yedi gün gibi kısa bir sürede güvenli şekilde bölgeden çıkarılması istendi.

STM Banner

Belirlenen iki şirkete, Mart 2020’de tasarım çalışmalarına başlamak için 15 milyon doların altında ön imtiyazlar verildi. Son tasarım, 2022’deki Stratejik Yetenekler Ofisi’nde değerlendirilecek ve bu noktada Savunma Bakanlığı bu sistemlerle devam edip etmeme konusunda son kararı verecek.

Project Pele’nin (Taşınabilir Nükleer reaktör ihalesi) Program Yöneticisi Jeff Waksman yaptığı açıklamada, “Endüstriyel ortaklarımızın tasarımlarında kaydettiği ilerlemeden oldukça heyecanlıyız. 2022’nin başlarında, olası testlere uygunluğunu belirleyebileceğimiz yeterli olgunluğa ulaşmış iki mühendislik tasarımına sahip olacağımızı umut ediyoruz.” ifadelerini kullandı.

Koronavirüs, koronavirüs ABD, koronavirüs ABD Ordusu

“Nükleer enerji daha az maliyetli”

Pentagon uzun zamandır nükleer enerjiyi hem enerji maliyetini hem de yerel enerji şebekelerine olan bağımlılığındaki kırılganlığını azaltmanın potansiyel bir yolu olarak göz önünde tutuyor. Daha önceden aktarılan bir haber bültenine göre, ABD Savunma Bakanlığı yılda yaklaşık 30 Terawatt saat elektrik ve günde 38 milyon litreden fazla yakıt kullanıyor.

Biden yönetiminin Pentagon genelinde alternatif enerji seçeneklerini takip etmesi beklenirken, Savunma Bakanı Lloyd Austin departmanın karbon ayak izini azaltma ve stratejik kararlarda iklim etkisini göz önünde bulundurma sözü verdi. Nükleer enerjinin gelecek için kullanılıp kullanılmayacağı, nükleer güce karşı gelen yerel savunma toplulukları ve Kongre üyelerinin  ikna edilip edilemeyeceğine bağlı olacaktır.

Project Pele, Pentagon’un ordu envanterine küçük, taşınabilir nükleer reaktörler sokmaya yönelik tek girişim değil. Halen yürütülmekte olan ikinci bir çaba, Savunma Bakanlığı’nın Satın Alma ve Sürdürülebilirlik Ofisi aracılığıyla yürütülüyor. 2019 Ulusal Savunma Yetkilendirme Yasası’nda emredilen bu adım, 2023 yılında Enerji Bakanlığı sahasında ilk testlerle birlikte 2 ila 10 MWe aralığındaki küçük bir nükleer reaktörün etkinliğini göstermeyi amaçlayan bir pilot program içeriyor.


 

  Sarsılmaz

Bir Yorum

  1. Sovyetler Birliği soğuk savaş zamanında (sanırım 60’larda) böyle bir proje yapmıştı. Askeriden ziyade sivil kullanım için ve Sibirya’nın zor coğrafyasında elektrik şebekesinin ulaştırlılamadığı yerler için yapılmış ve uygulanmıştı. Tır üstünde taşınıyordu.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu