ABD’den Türkiye’ye F-16 Modernizasyon Kiti onayı

Roketsan-ATMACA-Banner

ABD Dışişleri Bakanlığı, Türkiye’ye F-16’lar için bir modernizasyon paketi satışını onayladı. Söz konusu paket, F-16’lar için aviyonikleri içeriyor.

ABD Dışişleri Bakanlığı, bugün Türkiye’nin talebine istinaden F-16’larla ilgili bir modernizasyon paketini onayladı. AA tarafından söz konusu paketin içerisinde Link-16 Veri Bağı (Block Upgrade-2) ve Oto-GCAS Zemin Çarpışma Önleyici Sistem olduğu açıklandı.

STM Banner

Reuters’a göre ise söz konusu modernizasyon paketi, radarlar ve çeşitli aviyonikleri içeren ‘küçük çaplı’ bir paket. Türkiye’nin yaklaşık 20 milyar dolar değerinde olduğu iddia edilen 40 adet F-16 Blok 70 Savaş Uçağı ve 79 adet F-16 Blok 70 Modernizasyon Kiti’nden farklı olduğu açıklanan bu paketin kapsamı, henüz net olarak bilinmiyor.

BU HABERİN DAHA GÜNCEL BİR VERSİYONU BULUNMAKTADIR: İşte ayrıntılar: Türkiye’ye 259 milyon dolarlık F-16 onayı

Ancak SavunmaSanayiST.com tarafından elde edilen ilk bilgiler; söz konusu ‘küçük çaplı’ modernizasyon paketinin, Türkiye’nin mevcut F-16 savaş uçağı filolarındaki mevcut eski ve hasarlı parçaların ikame edilmesi için tedarik edilmiş olabileceği yönünde.

Türk F-16 Savaş Uçağı
Türk F-16 Savaş Uçağı

Kesin olmayan bir diğer bilgi ise bu alımın, F-16 Blok 30 savaş uçaklarının modernizasyonuyla ilgili olabileceğine işaret ediyor.

Bu gece ABD Dışişleri tarafından satış ile ilgili kapsamlı bir açıklama metninin yayınlanması bekleniyor.

Link-16 nedir?

Link-16, taktik veri bağlantısı (TDL) olarak da bilinen bir askeri telsiz ağı olup, NATO ve müttefik ülkelerce kullanılıyor.

Bu ağ; uçaklar, helikopterler, insansız hava araçları (İHA), gemiler ve karadaki birlikler arasında taktiksel bilgi paylaşımı sağlıyor.

Link-16, yüksek hızlı veri aktarımı, otomatik veri yenileme, dinamik yönlendirme ve geniş kapsama alanı gibi özellikleri ile biliniyor. Bu kabiliyet; hava savunma, hava saldırısı, deniz harbi ve diğer taktiksel operasyonlarda kullanılabilen bir dizi iletişim modu sunuyor.

F-16-HARM
Tunç Filo F-16’sı, HARM Yüklü

Türkiye’nin F-16 Blok 70 Tedarik Programı

Türk Hava Kuvvetleri Komutanlığı’nın acil harekat ihtiyacı kapsamında Türkiye, geçtiğimiz yıl ABD’ye bir talepte bulunmuştu. Söz konusu talep, 40 adet F-16 Blok 70 savaş uçağı ile 79 adet F-16 Blok 40 / 50+’ın Blok 70 seviyesine modernizasyonunu içeriyor. Ayrıca, çok sayıda mühimmat, pod ve yedek parça tedarikinin de talebe dahil olduğu tahmin ediliyor.

Acil harekat ihtiyacı talebi kapsamında ilk toplantı Aralık 2021’de, ikinci toplantı ise Şubat 2022’de gerçekleştirilmişti. Türk ve Amerikan heyetleri, son olarak 15 Ağustos 2022 tarihinde ABD’de bir araya gelmişti.


Kaynak: SavunmaSanayiST.com

  Sarsılmaz
Başa dön tuşu