ABD’den Türkiye’ye: S-400’ü 2020 yılına erteleyin

Roketsan-ATMACA-Banner

Türkiye’nin, Rusya’dan S-400 hava savunma sistemini alımını 2020’ye erteleme yönünde ABD’den gelen teklifi değerlendirdiği ileri sürüldü.

Bloomberg’in, kaynaklarına dayandırdığı haberinde, ABD yönetiminin Türk mevkidaşlarına Rusya’dan S-400 alımını 2020 yılına ertelemeyi teklif ettiği iddia edildi. Ankara’nın bu teklif üzerinde düşündüğü belirtildi.

STM Banner

Daha önce Alman Bild gazetesi, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Rusya’yla S-400 anlaşmasından vazgeçtiğini ileri sürmüştü. Bild gazetesine bu bilgiyi veren kaynakların hatalı olduğunu kaydeden Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanı Prof. Dr. Fahrettin Altun, “Bilgiyi benden alın: S-400 satın alma işlemi tamamlandı” şeklinde yanıt vermişti.

Türkiye daha önce, S-400 planlarından vazgeçmeyeceğini ve ilk partinin temmuzda ülkeye geleceğini dile getirmişti.


Kaynak: Sputnik

  Sarsılmaz

2 Yorum

  1. Etrafımızı sararcasına silah yığıp sonrada olası bir saldırılarını caydıracak en önemli etken olan s-400 ü erteleyin demek en hafif tabirle karşındakini aptal yerine koymaktır.

  2. Bence amaçları 2020 Amerikan seçimleri öncesinde Demokratların eline Trump aleyhine koz vermemek. Malum yine bir Amerikan seçimi öncesi Trump Türkiye’yi Papaz konusunda sıkıştırmıştı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu